Olsztyn wysoko w rankingu jakości życia mieszkańców

Data dodania: 2018-09-14 12:31:01, red
Ostatnia aktualizacja 2018-09-14 12:38:07
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Olsztyn wysoko w rankingu jakości życia mieszkańców

Portal Samorządowy opublikował najnowszy ranking ''jakości życia w polskich miastach''. Olsztyn uplasował się w pierwszej dziesiątce, co oznacza, że w stolicy regionu żyje nam się całkiem nieźle.

Portal Samorządowy przedstawił  "Ranking jakości życia w polskich miasta" przygotowany przez dziennikarzy tygodnika "Polityka" oraz ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Autorzy rankingu pod uwagę wzięli 10 kategorii. To edukacja (średnie wyniki uczniów uzyskane na egzaminie gimnazjalnym z matematyki i liczbę absolwentów szkół wyższych z tytułem magistra na 10 tys. mieszkańców oraz aktywną i sprzyjającą jakości politykę samorządów w zakresie edukacji), czas wolny (oferta zagospodarowania czasu wolnego umożliwia mieszkańcom podtrzymywanie kontaktów społecznych, rozwijanie sieci relacji oraz realizację dodatkowych zajęć czy pasji), mieszkania (koszt mieszkania oraz dostęp do nich), samorząd (zrównoważone działania tej instytucji), praca (nie tylko stopa bezrobocia, ale także liczba podmiotów i przedsiębiorstw wpisanych do bazy REGON i kilka innych), środowisko (udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni ogółem), społeczność (zaangażowanie społeczne), bezpieczeństwo (poziom przestępczości i jej wykrywalność, ale także przestępstwa drogowe prowadzące do szkód w zdrowiu lub mieniu), zdrowie (m.in. przyrost naturalny i liczba zgonów) oraz komunikacja (cały ekosystem telekomunikacyjny).

- Wysokie miejsce nie musi oznaczać, że miasto znalazło się w czołówce we wszystkich kategoriach – np. miejscowość bardzo rozwiniętą gospodarczo, gdzie łatwo o atrakcyjną pracę, może jednocześnie cechować bardzo zły stan środowiska - tłumaczą autorzy raportu. 

Bez niespodzianek w pierwszej dziesiątce znalazły się: Sopot, Warszawa, Kraków, Poznań, Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Opole, Gdynia, ale także Olsztyn.

- Miejsce Olsztyna wśród najlepszych to kolejny dowód, że jakość życia w naszym mieście ciągle rośnie i to inni mogą jej nam – olsztynianom pozazdrościć. A przecież my się dopiero rozkręcamy! - skomentował ranking prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/własne

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • Nauczycielka 2018-09-19 11:39:57
  Juz liczę dni do wyborów. Rozmawiałam z proboszczem na temat mszy w związku z przegraną grzymowicza i jego przystawek. Odprawi mszę za free. To jest prawdziwy patriota
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • tt 2018-09-18 07:36:02
  Duuużo wyżej jesteśmy w rankingu na narzekanie i malkontectwo.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • MariuszW 2018-09-17 12:07:17
  Jestem ze Szczecina a w swoim życiu miałem okazję mieszkać w Warszawie, Krakowie i Gorzowie Wlkp. Niebawem przeprowadzę się do Gdańska. Mieszkam w Olsztynie do 6 lat i uważam, że w Olsztynie jest ok. Miasto mocno się zmieniło. Infrastruktura komunikacyjna mocno się poprawiła, jest porządny WSSD, grunty/mieszkania nie są tak drogie jak w większych miastach, miasto i cały region jest atrakcyjny turystycznie. Szkoda że inwestycyjne i przemysłowo Olsztyn jest z tyłu.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • olkiujyhtrf 2018-09-15 09:54:41
  i właśnie dlatego 70-o latek miał zostać eksmitowany z samotniaka. ... ???
  Odpowiedz Oceń: 5 5 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2018-09-14 22:29:06
  Ja osobiście bym nie narzekał. Miasto jest przyjazne i o odpowiedniej wielkości, z coraz lepszą infrastukturą. Jedno co mnie martwi to skala biznesów, przedsiębiorstwa działających w mieście. Brak tutaj „nowej jakości”.
  Odpowiedz Oceń: 8 4 Zgłoś treść
 • Real 2018-09-14 21:49:21
  Na litość, kto tu pisze takie bzdety???!!!! "bezpieczeństwo (poziom przestępczości i jej wykrywalność, ale także przestępstwa drogowe prowadzące do szkód w zdrowiu lub mieniu), zdrowie (m.in. przyrost naturalny i liczba zgonów) oraz komunikacja (cały ekosystem telekomunikacyjny)." Nie wiem jak to ci różni kalkulują, w każdym razie na moim osiedlu raczej nie warto chodzić pomiędzy 22 a 3 nad ranem, a przecież to małe osiedle. Z przyrostem naturalnym i z tymi zgonami to można się zgodzić, tylko czy służba zdrowia uwzględnia takie dziedziny życia człowieka? A co z dostępem do lekarzy, opieką medyczną na sorach, w szpitalach, jakość lecznictwa, koszty, dostępność. Ha, ha, ha to ci dopiero ranking, Olsztyn w pierwszej 10-tce!!!! Czego?
  Odpowiedz Oceń: 6 9 Zgłoś treść
 • Nauczycielka 2018-09-14 16:30:23
  Czytałam ranking cen za m2 mieszkania. Olsztyn jest najdroższym miastem w tym rankingu. W czym zatem przodujemy? W ustawianych konkursach na dyrektorów? W ilości ściętych drzew? Czy może w ilości wysłanych m3 betonu? A może w braku koncepcji rozwoju miasta? A może w braku empatii mieszkańcom ze strony sztywnego prezydenta? A może w ilości imprez dla mieszkańców? Można pytać bez końca. Odpowiedź jest jedną. Jak się zapłaci firmie duże wpisowe to i wynik dopasowują do kwoty.
  Odpowiedz Oceń: 17 12 Zgłoś treść
 • LOL 2018-09-14 15:52:07
  Wysoko w jakości życia aha czyli jest dobra praca w biedronce i zakorkowane ale nowe ulice. Grzymowicz czas już na emeryturę polityczną.
  Odpowiedz Oceń: 16 12 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.