Dziś jest: 04.05.2024
Imieniny: Floriana, Moniki
Data dodania: 2016-12-22 09:39

ol

Olsztyn wybudza ze śpiączki. ''Budzik dla dorosłych'' otwarty [ZDJĘCIA]

Olsztyn wybudza ze śpiączki. ''Budzik dla dorosłych'' otwarty [ZDJĘCIA]
Fot. Materiały Fundacja Akogo?

W Olsztynie ruszyła oficjalnie pierwsza w Polsce klinika ''Budzik dla dorosłych''. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym na pierwszych pacjentów w śpiączce czeka osiem łóżek.  

reklama

W Polsce do tej pory brakowało miejsca, w którym prowadzona byłaby terapia dorosłych pacjentów w śpiączce, a jak pokazują statystyki rocznie około 4 tysięcy osób zapada w śpiączkę. Część pacjentów umiera, część się wybudza od razu, ale jest również ta część, która pozostaje w zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią.

To właśnie z myślą o nich w olsztyńskim szpitalu powstała klinika ''Budzik dl dorosłych''. W klinice jest 8 łóżek, a już zgłosiły się rodziny 50 osób w śpiączce. To pokazuje, że zapotrzebowanie na takie kliniki jest ogromne.

Do olsztyńskiej kliniki będą trafiać pacjenci po wypadkach oraz osoby po niedotlenieniu. Jak poinformował prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. uczelni medycznej, jeden z inicjatorów utworzenia Budzika dla dorosłych, do kliniki trafią osoby pełnoletnie, które są w śpiączce nie dłużej niż rok od urazu lub sześć miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej, mają stabilne parametry życiowe i oddychają bez wspomagania mechanicznego. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż rok.

Terapia będzie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W wyposażenie i diagnostykę kliniki zaangażowana jest Fundacja „Akogo?” Ewy Błaszczyk, wspierająca warszawską klinikę ''Budzik'' wybudzającą ze śpiączki dzieci.

Klinika posiada nowoczesny sprzęt: między innymi tzw. cyber-oko, osprzęt do rezonansu magnetycznego - okulary i słuchawki do fMRI. Sprzęt ten został z inicjatywy Fundacji Akogo? zakupiony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i będzie jednym z głównych narzędzi pomocnych w diagnozowaniu osób w śpiączce – pomoże odróżnić stan wegetatywny od stanu minimalnej świadomości, który jest podstawą do przyjęcia do kliniki.

„Budzik dla dorosłych'' oraz program wybudzania dorosłych ze śpiączki refundowany z NFZ jest więc zwieńczeniem pracy zespołów: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”.

Źródło: Akogo?/uwm.edu.pl/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl