Olsztyn ma 656 lat!

Data dodania: 2009-10-29 08:14:16, Natalia
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 13:08:39
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

W najbliższą sobotę Olsztyn będzie obchodził swoje 656. urodziny. Z tej okazji Urząd Miasta przygotował dla mieszkańców kilka atrakcji. Reaktywacja Towarzystwa Upiększania Miasta Olsztyna, powrót do odgrywania hejnału oraz kawałek tortu to niektóre z nich.

W sobotę 31 października olsztynianie będą mieli okazję świętować 656. rocznicę podpisania aktu lokacyjnego miasta oraz 97. położenia kamienia węgielnego pod wieżę ratusza. Świętowanie urodzin rozpocznie hejnał, grany przez trębacza o godzinie 12.00. Ten rytuał ma bogatą przeszłość, bowiem hymn „O Warmio moja miła” był odgrywany  już w latach 1947-48. Od soboty melodia będzie się rozlegała codziennie z wieży olsztyńskiego ratusza, chwilę po godzinie 12.00. Wykonywać ją będzie niewidomy muzyk Daniel Rupiński.

Tego dnia zostanie także reaktywowane Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna, zajmujące się doskonaleniem krajobrazu, a działające w XIX wieku. Inicjatorem ponownego utworzenia organizacji był Andrzej Bobrowicz z PTTK. Towarzystwo  ma zrzeszać ludzi, chcących działać na rzecz poprawy estetyki w naszym mieście.

Mieszkańcy mogą liczyć także na „imprezę urodzinową”, podczas której będzie można skosztować tortu, zobaczyć „ikony miasta” - św. Jakuba i Mikołaja Kopernika. W tych rolach wystąpią Jarosław Borodziuk  i Mirosław Korzunowicz. Podczas uroczystości olsztynianie będą  mieli okazję zaśpiewać „Sto lat” swojemu miasto, a także ustawić się do pamiątkowego zdjęcia przed ratuszem.

W niedzielę 1 listopada w Katedrze Św. Jakuba odbędzie się msza w intencji miasta i mieszkańców.

Źródło: UM Olsztyn

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Rs4 2009-10-29 14:33:12
    dokladnie, jeszcze powinni do tego dodac degustacje sera z festiwalu sera i puszczac latawace bo to super promocja miasta bedzie przy okazji.
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
  • Olsztynianin 2009-10-29 09:17:19
    Nie no atrakcje niebywałe. Trzeba przyznać, że władze miasta chyba ze 2 lata wymyślały ten napięty program obchodów. Hejnał i kawałek tortu. Nie no, mega full wypas impreza. Już nie mogę się doczekać :) A gdzie jakieś koncerty, parady , sztuczne ognie itd. Na całym świecie to są stałe elementy wszelkich imprez. Nawet tu obok nas : w Ostródzie, Szczytnie, Mrągowie. Wszędzie tylko nie w Olsztynie. Największa wiocha regionu - Olsztyn.
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.