Oficjalne otwarcie gigantycznej inwestycji w Olsztynie. Tu przetworzą nasze śmieci

Data dodania: 2015-10-20 11:29:03, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Oficjalne otwarcie gigantycznej inwestycji w Olsztynie. Tu przetworzą nasze śmieci
Fot. ZUOK Olsztyn/FB

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie wreszcie zostanie otwarty. Obiekt i linie produkcyjne przeszły testy, a 500 tysięcy ton odpadów zostało poddanych suszeniu. Te śmieci zyskają nowe życie, bo staną się paliwem alternatywnym.  

Pół miliona mieszkańców Olsztyn i okolic z 37 gmin będzie czerpać korzyści z mniej zanieczyszczonego środowiska i lepszej jakości życia. Zakończyła się bowiem rozpoczęta w 2013 roku budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Lubelskiej 53 w Olsztynie.

Projekt ''System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów" dotyczący gospodarki odpadami w Olsztynie i 37 gminach ościennych obejmował zaprojektowanie i zbudowanie zakładu przetwarzania odpadów, budowę drogi dojazdowej oraz budowę trzech stacji przekazywania odpadów przy ul. Lubelskiej.

W Zakładzie zamontowano instalacje do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, demontażu odpadów wielkogabarytowych, w tym demontażu odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czy instalacji do kruszenia odpadów budowlanych. Zbudowano też magazyn do przechowywania odpadów niebezpiecznych. W ramach projektu powstała również sortownia odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki.

W ramach zadania powstały też stacje przeładunkowe: w Trelkowie, k. Szczytna, w Polskiej Wsi k. Mrągowa i w Medynach, k. Lidzbarka Warmińskiego. Zrekultywowano również 8 składowisk odpadów komunalnych w miejscowościach: Kocioł Duży koło Pisza, w Dywitach koło Olsztyna, w Adamowie koło Biskupca, w Zełwągach koło Mikołajek, w Medynach koło Lidzbarka Warmińskiego, w Kierwinach gmina Kiwity, w miejscowości Długa koło Sępopola i największe, liczące ponad 11 hektarów, wysypisko w Łęgajnach na terenie gminy Barczewo. 

W ramach testów w ZUOK-u suszeniu poddano 500 tysięcy ton śmieci. Dzieki tym testom okazało się, że obiekt jest w pełni sprawny i może rozpoczać swoje funkcjnonowanie.

Oficjalne otwarcie inwestycji, wartej w sumie ponad 220 mln złotych, zaplanowano na czwartek 22 października. Prezentacja obiektu rozpocznie się o godzinie 11.00. Następnie około godziny 13.00 w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się część konferencyjna z wystąpieniami prelegentów i filmem dokumentalnym dotyczącym powstania Zakładu.

Przypomnijmy, przetwarzane w nowym obiekcie na Tracku odpady z czasem trafić mają do planowanej w Olsztynie spalarni, która również powstanie przy ul. Lubelskiej jednak na terenie należącym do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Spalarnia będzie elementem budowy nowej elektrociepłowni w Olsztynie, która wytwarzać będzie ciepło z tego paliwa alternatywnego. Elektrownia ma powstać na przełomie 2019/2020 roku, kiedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację  infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę. Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.