Dziś jest: 27.04.2024
Imieniny: Felicji, Teofila, Zyty
Data dodania: 2024-03-28 06:11

Redakcja

Ochrona szyb w samochodzie – jak je skutecznie zabezpieczyć?

Ochrona szyb w samochodzie – jak je skutecznie zabezpieczyć?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. AdobeStock

Zgodnie z aktualnymi przepisami w Polsce każdy właściciel pojazdu musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenia AC, assistance oraz NNW to nieobligatoryjne, ale warte uwagi dodatki. Codzienne podróżowanie samochodem po drogach szybkiego ruchu niesie ze sobą większe ryzyko uszkodzeń pojazdu. Chodzi głównie o uszkodzenia szyb, które mogą zostać zniszczone przez kamienie wylatujące spod kół innych pojazdów. Koszty takiej wymiany mogą być dotkliwe. Możemy jednak tego uniknąć. Jak? Wystarczy wybrać odpowiedni zakres ochrony ubezpieczeniowej.

reklama

Ile kosztuje wymiana szyb w samochodzie?

W razie uszkodzenia szyby samochodowej koszty mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Ostateczna cena wymiany jest uzależniona od marki, modelu oraz rodzaju zniszczonej szyby. W samochodach osobowych najdroższe są najmniejsze elementy. To oznacza, że zbicie szyby czołowej wcale nie będzie największym wydatkiem dla właściciela pojazdu.

Na szczęście jest prosta opcja, aby uniknąć wysokich kosztów wymiany uszkodzonych szyb w pojeździe. Wystarczy wykupić dodatkowe kompleksowe ubezpieczenie szyb samochodowych dostępne jako dodatkowa ochrona.

Ubezpieczenie szyb samochodowych – co można zyskać?

Kontaktując się z towarzystwem ubezpieczeniowym, możesz wykupić nie tylko ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciele często proponują pakiety dodatkowego wsparcia, np. ochrony szyb. Dzięki temu nawet w razie wystąpienia sytuacji losowych na drodze nie musimy martwić się o naprawę pojazdu i koszty z tym związane.

Wybór ubezpieczenia szyb w niesie ze sobą liczne korzyści. Decydując się na taką ochronę, zyskujesz:

  • pokrycie kosztów związanych z wyłączeniem pojazdu z eksploatacji na czas wymiany szyb do 300 złotych brutto,
  •  wymianę szyby w profesjonalnym serwisie,
  • ochronę szyb na terenie całej Europy,
  • niewielki udział własny w kosztach (50 złotych udziału własnego w przypadku szyby czołowej).

Jeśli właściciel ubezpieczonego auta poniósł koszty holowania wynikające z uszkodzenia szyby, towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca takie koszty w wysokości do 150 złotych w ramach holowania do 25 kilometrów od miejsca zdarzenia. Kiedy odległość jest większa, zwrot kosztów wynosi 2,30 złotych brutto za każdy kilometr oraz 40 złotych za załadunek i rozładunek pojazdu z lawety.

Kiedy zadziała ubezpieczenie szyb w samochodzie?

Odszkodowanie z ubezpieczenia szyb pokrywa koszty wymiany uszkodzonych szyb w następujących sytuacjach:

  • zderzenie się pojazdów,
  • nagłe zetknięcie się auta z osobami, zwierzętami lub przedmiotami znajdującymi się na zewnątrz pojazdu,
  • akty wandalizmu,
  • zderzenie się sprzętu sportowego przewożonego na bagażniku zewnętrznym z przedmiotami z zewnątrz pojazdu,
  • pożar, wybuch, zatopienie oraz nagłe działanie sił przyrody.

Dodatkowo ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szyby, które są uszkodzone w wyniku oddziaływania czynników termicznych i chemicznych z zewnątrz samochodu. Ochrona ubezpieczeniowa szyb działa na terenie całej Europy.

Jakich szkód nie obejmuje ochrona szyb samochodowych?

Każda umowa ubezpieczenia szyb samochodowych ma pewne wyłączenia, które ograniczają odpowiedzialność ubezpieczyciela. Szczegółowe informacje dotyczące wyłączeń od odpowiedzialności znajdziesz w ogólnych warunkach .

Najczęściej występujące wyłączenia to między innymi:

  • uszkodzenia i zniszczenia pozostałych elementów szklanych, np. lusterka zewnętrzne i wewnętrzne, reflektory i szyberdach,
  • zniszczenie elementów auta, które nie są konstrukcją szyby czołowej, tylnej, bocznej oraz folii antywłamaniowych.

Warto też dodać, że ubezpieczenie szyb samochodowych nie zadziała, jeśli dany element był wcześniej zniszczony lub jeżeli uszkodzenia powstały w wyniku przywłaszczenia pojazdu przez osoby trzecie.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę ubezpieczenia szyb w pojeździe?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy ubezpieczenia pojazdu z ochroną szyb, upewnij się, że w zaproponowanej ofercie ubezpieczyciel uwzględnił Twoje potrzeby ubezpieczeniowe. Weź pod uwagę:

  • wyłączenia od odpowiedzialności ubezpieczyciela,
  • zakres ochrony,
  • kwotę udziału własnego w naprawie zniszczeń,
  • obszar, na którym obowiązuje ochrona szyb.

To podstawowe parametry, które warto przeanalizować, aby podpisać korzystną umowę ubezpieczenia na szyby samochodowe. Kontaktując się z towarzystwem ubezpieczeniowym, zawsze upewnij się, że umowa zagwarantuje Ci maksymalną ochronę szyb – także za granicą.

 

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA oferującego markę mtu24.pl.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl