Dziś jest: 02.05.2024
Imieniny: Anatola, Atanazego
Data dodania: 2016-07-04 11:14

Iwona Starczewska

Obcokrajowcy na olsztyńskiej medycynie. Studia ukończyło tylko 13 osób

UWM kontynuuje projekt rekrutacji młodzieży z krajów arabskich na studia medyczne w Olsztynie. Obcokrajowcy, którzy jako pierwszy przystąpili do tego projektu w 2010 roku odebrali już absolutorium. Jak się okazuje tylko 13 spośród 80 arabskich żaków, którzy przyjechali wtedy do Olsztyna, wytrwało do końca studiów.  

reklama

Zaledwie trzynaścioro absolwentów na kierunku lekarskim w języku angielskim odebrało karty absolutoryjne Wydziału Nauk Medycznych UWM. To studenci, którzy wzięli udział w pierwszej rekrutacji na ten kierunek, stworzony z myślą o obcokrajowcach w 2010 roku.

Przypomnijmy, do Olsztyna przyjechało wtedy w sumie 80 arabskich studentów. Większości nie udało się jednak przystosować do wymagań, które na kierunku medycznym są wyjątkowo obciążające dla żaków. Studia skończyło więc 13 z 80 studentów. Teraz czekają ich staże i wybór specjalizacji, a także najważniejszy sprawdzian - Lekarski Egzamin Końcowy.

UWM już czeka na kolejnych studentów krajów arabskich. Rekrutacją na kierunek medyczny prowadzony w języki angielskim zajmuje się zewnętrzna firma, którą uczelnia wybrała w przetargu. Na studentów z Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Jemenu, Kuwejtu, Kataru, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich czeka w sumie 100 miejsc na olsztyńskiej uczelni.

Arabscy studenci będą szkolić się w Olsztynie przez 6 lat, a za każdy rok nauki zapłacą 48 tysięcy złotych.

Wiosną ogłoszono rownież przetarg na rekrutera, który ściągnie na olsztyńską medycynę studentów  z obszaru Europy z wyłączeniem Austrii, Liechtensteinu, Niemiec, Szwajcarii, Danii, Islandii, Finlandii, Szwecji oraz Norwegii. Wciąż jednak konkursu nie rozstrzygnięto.

UWM miał także w planach otworzyć się  na szkolenie obcokrajowców na 3-letnich studiach na kierunku Biologia, specjalność biologia medyczna z tokiem nauczania w języku angielskim. Rekrutacja dotyczyć miała dwóch cykli kształcenia rozpoczynających się od semestru zimowego odpowiednio w roku akademickim 2016-2017 oraz 2017-2018. W tym przypadku za rok studiów młodzież z zagranicy miała płacić 30 tysięcy złotych. Przetarg na rekrutera poszukującego takich żaków został jednak unieważniony, gdyż nie wpłynęła żadna oferta, która spełniałaby wymogi formalne.

Źródło: uwm.edu.pl/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl