Dziś jest: 23.04.2024
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Data dodania: 2014-10-22 11:26
Ostatnia aktualizacja 2014-10-23 11:45

Iwona Starczewska

Nowy urzędnik zadba o wizerunek przestrzeni miejskiej?

Ratusz rozpoczął nabór pracownika na stanowisko inspektora do spraw wizerunku przestrzeni miejskiej. Urzędnik, który z wykształcenia powinien być architektem - będzie odpowiedzialny za nadzór nad wprowadzaniem Systemu Informacji Miejskiej oraz Systemu Umieszczania Reklam. Będzie również współpracował przy sporządzaniu projektów planów zagospodarowania przestrzennego.    

reklama

Szpecące reklamy w centrum miasta - sprawiły, że nasze miasto zdobyło niechlubne pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na największego ''Miastoszpeciciela''. Olsztyński ''Okrąglak'' wciąż jest zaklejany reklamowymi płachtami i nie ma na to rady, bo powierzchnia reklamowa w tym miejscu należy do prywatnego przedsiębiorcy, który nie zamierza rezygnować z pieniędzy na rzecz poprawy wizerunku przestrzeni miejskiej.

Wystarczy krótki spacer po starówce - by zauważyć, że problem rozwieszanych nierozsądnie reklam wciąż jest żywy. Brakuje bowiem  prawnych regulacji w tej sprawie i osób, które pilnowałyby przestrzegania rozsądnego systemu umieszczania reklam.

Od 2012 roku mamy w Olsztynie opracowany System Informacji Miejskiej. To jeden z elementów projektu estetyzacji miasta. Zakłada on stworzenie spójnego, atrakcyjnego systemu informacji wizualnej. W praktyce oznacza to estetyczne oznakowanie miasta, tak by mieszkańcy i turyści mogli się po nim świadomie poruszać. Elementami SIM są  mapy, punkty informacyjne dla pieszych, tablice kierujące ruch samochodowy, tabliczki informujące o zabytkach, ciekawych miejscach oraz tabliczki z oznaczeniami ulic i domów. Ten element programu estetyzacji miasta rzeczywiście jest wdrażany co możemy obserwować również poza ścisłym centrum miasta – także nad Jeziorem Długim, czy w Lesie Miejskim. Zgodnie z założeniami SIM-u i programu estetyzacji  tworzone są również nowe wiaty przystankowe, tabliczki z rozkładami jazdy, czy stawianie są jednakowe dla strefy miasta – meble miejskie.

Jednak tabliczki i kierunkowskazy dla pieszych i zmotoryzowanych, czy mapy miejskie to wciąż za mało, by mówić o uporządkowanej przestrzeni miejskiej.

W Olsztynie potrzebna jest osoba, która nie tylko zadba o system umieszczania reklam w przestrzeni miejskiej i czuwać będzie nad realizacją założeń SIM-u. Potrzeba również urzędnika, który będzie potrafił współpracować z innymi komórkami ratusza przy sporządzaniu projektów planów  zagospodarowania przestrzennego. To właśnie sporządzanie nierozsądnych - z perspektywy wizerunku przestrzeni miejskiej – planów miejscowych zarzucają coraz częściej urzędnikom społecznicy, architekci i mieszkańcy Olsztyna.

Nowy urzędnik, którego szuka teraz ratusz będzie miał za zadanie sprostać tym wszystkim społecznym wymaganiom i zaleceniom ratusza.

Szczegóły dotyczące naboru->

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

  • popis 2014-10-23 14:42:42 77.242.*.*
    Ogłoszenie o naborze na to stanowisko pojawiło się już dwa lata temu. Ciekawe ile chcą zapłacić takiemu architektowi, że do tej pory żaden chętny się nie znalazł. Architekci raczej wymagania finansowe mają wysokie. Przypuszczam, że spokojnie można byłoby oddelegować do tych obowiązków osoby już zatrudnione w urzędzie miasta, ale po co skoro można jeszcze trochę rozbudować tą wspaniałą biurokrację...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • nemr 2014-10-21 16:13:06 88.156.*.*
    ciekawa jestem np kto zezwolił za zaklejenie okien kamiency w której jest sklep biegowy. Zabytkowa kamienica, nowe okna i zaklejone tymi zafajdanymi naklejami. ohyda.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • urzędnik 2014-10-21 15:45:37 213.73.*.*
    A czyli potrzebny jest do tego urzędnik? Proponuję zatrudnić jeszcze kilku do kontroli pomysłów tego pierwszego.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl