Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2014-11-12 09:53

Iwona Starczewska

Nowy mural upamiętniający ''Żołnierzy Wyklętych'' powstał w Olsztynie (zdjęcia)

Przy ul. Synów Pułku powstał mural upamiętniający ''Żołnierzy Wyklętych''. ''Dzięki sponsorom, zbiórce wśród środowisk patriotycznych oraz kibiców Stomilu udało się nam zebrać kwotę, która pozwoliła zrealizować projekt'' - informuje nas Maciej Gryko, autor malunku.  

reklama

O nowym muralu w Olsztynie, opowiada nam jego autor - Maciej Gryko.

Jak powstał pomysł stworzenia takiego malunku?

- Na początku 2014 roku koalicja kilku organizacji społecznych z Olsztyna podjęła się zadania upamiętnienia w naszym regionie "Żołnierzy Wyklętych" w formie wielkoformatowego muralu. Omawiana instalacja, miała znajdować się na ścianie wiaduktu nad ulicą Grunwaldzką. Tematem przewodnim muralu mieli być "Żołnierze Wyklęci". Wśród nich mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” oraz jego kompani z 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jednak nasze starania utknęły w biurokratycznej dziurze i urzędnicy nie wyrazili zgody na malunek w tym miejscu. Udało się jednak znaleźć miejsce przy ul. Synów Pułku dzięki uprzejmości prywatnej osoby, do której należy ściana.

Co symbolizują poszczególne części projektu?

- Napis  „Cześć i chwała Bohaterom'' ma oddawać hołd i szacunek. Po lewej stronie znajduje się graficzne nawiązanie do „wilczego” trybu życia żołnierzy - po oficjalnym zakończeniu II Wojny Światowej.

Ile trwała realizacja tego zadania?

- Całość pracy podzieliliśmy na 3 etapy. Pierwszym było odnowienie ściany i przygotowanie podkładu. Drugim był szkic. Aż w końcu nadeszła pora na etap 3 czyli malowanie. Przy zmiennych warunkach pogodowych praca powstawała przez kilkanaście godzin. Zużyliśmy kilkanaście litrów podkładu oraz kilkadziesiąt farb w sprayu. Koordynatorem akcji Był Adrian Frydrych, znany w Olsztynie z podobnych działań.

Skąd pochodziły pieniądze na wykonanie tego projektu?

- Mural powstał dzięki zbiórce wśród środowisk patriotycznych oraz kibiców Stomilu oraz sponsorom.

To jednak nie koniec Waszych pomysłów na upamiętnienie w naszym regionie "Żołnierzy Wyklętych". Prawda?

- Drugim etapem naszej inicjatywy będzie film dokumentalny z realizacji pracy połączony z  wypowiedziami historyków, kombatantów oraz udziałem grup rekonstruktorskich. Na ten cel zbieramy właśnie środki.
 

Szczegóły realizacji projektu oraz aktualne informacje o zbiórce na ten cel znajdziecie na fanpage'u akcji ''Za życia wyklęci, dziś żyją w pamięci''->

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl