Dziś jest: 16.05.2024
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja
Data dodania: 2010-07-12 09:38

WeronikaPieloch

Nowoczesny rezonans nadzieją dla pacjentów

Nowoczesny rezonans magnetyczny wart 7,5 mln złotych został przywieziony do szpitala uniwersyteckiego z Niemiec. Aparat ma moc dwa razy większą niż standardowe urządzenia, które pracują teraz w Olsztynie. Dzięki temu pozwala uzyskać bardziej szczegółowy obraz.

reklama
Środki na zakup aparatury w całości pochodziły z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Rezonans, o mocy trzech tesli, stanął w Laboratorium Nowoczesnych Technik i Obrazowania. Jest to pracownia badawcza Centrum Innowacyjnych Technik Diagnostycznych i Terapeutycznych, które powstało w szpitalu uniwersyteckim. W Olsztynie rezonansy o mniejszej mocy znajdują się tylko w  szpitalu wojewódzkim, poliklinice MSWiA i przychodni Euromedic.

Dzięki wyposażeniu w tak specjalistyczny sprzęt, Wydział Nauk Medycznych UWM jest teraz czwartym ośrodkiem w Polsce, który posiada rezonans o takiej mocy. Jest on tak precyzyjny, że pozwoli śledzić los komórek macierzystych wszczepionych w organizm. Pokaże, czy implanty „przyjęły się” w ciele pacjenta. Wyposażenie laboratorium w taki sprzęt umożliwi rozwój badań naukowych przy wykorzystaniu komórek macierzystych, a także będzie nieocenione w diagnozowaniu pacjentów.

Urządzenie będzie wykorzystywane zarówno do diagnostyki ludzi, jak i zwierząt. Dlatego, według ścisłych wymogów sanitarnych, w budynku powstały osobne pomieszczania dla zwierząt i pacjentów. Sam aparat natomiast, posiada dwa niezależne stoły, wykorzystywane do przeprowadzania badań.

Wydział Nauk Medycznych jest stosunkowo młodą jednostką na uniwersytecie. Studenci kształcą się tam dopiero od dwóch lat. Jednak sam fakt, że już w drugim roku działalności otrzymał on tak precyzyjny sprzęt, podkreśla znaczenie badań i rozwoju w polityce uczelni. W chwili obecnej, jako jedyny uniwersytet w kraju, UWM oferuje kształcenie z zakresu medycyny człowieka i weterynarii w obrębie jednej uczelni.

Środki pozyskane z UE na zakup aparatury badawczo-naukowej umożliwią wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie medycyny i weterynarii. Infrastruktura badawcza pozwoli poprawić jakość prowadzonych na uniwersytecie badań.

Realizacja inwestycji umożliwiła współpracę olsztyńskiego wydziału medycznego z uniwersytetem z Miami. Naukowcy będą wspólnie pracować nad regeneracją mięśnia sercowego z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Źródło: przymierzsie.pl/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl