Nowe tramwaje na stare trasy

Data dodania: 2019-01-09 12:40:48, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Nowe tramwaje na stare trasy

Coraz bliżej dostawy nowych tramwajów dla Olsztyna. Część tureckiego taboru trafi do stolicy Warmii i Mazur już za rok i trzy miesiące, a to oznacza, że na początku będą one wykorzystywane do obsługi obecnych tras tramwajowych.

Za 15 miesięcy do Olsztyna przyjadą dwa pierwsze z 12 zamówionych tureckich tramwajów. Turecka firma dostarczy zmodyfikowaną wersję bazowego modelu ''Panorama''. Pod względem technicznym będą podobne do tych już jeżdżących po Olsztynie - Solarisów Tramino. Niskopodłogowe, dwukierunkowe pojazdy będą miały 2,5 metra szerokości i pomieszczą 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Deklarowany przez producenta poziom hałasu to 73,6 dB, czyli nieznacznie mniej niż w obecnych Tramino.

Początkowo władze miasta planowały, że w 2019 roku ruszy rozbudowa linii tramwajowej - łączącej Pieczewo z dworcem i Wysoką Bramą - i nowe, tureckie tramwaje będą już kursować na nowych trasach. W planach budżetowych na ten rok zabrakło jednak projektu tramwajowego. Ten został przesunięty o rok z racji konieczności unieważnienia przetargu z powodu zbyt wysokich cen złożonych ofert.

To oznacza, że turecki tabor na początku wypełniać będzie obecne braki taboru przy obsłudze istniejącej już linii tramwajowej. Takie rozwiązanie z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu pasażerów. Obecnie Olsztyn posiada 15 tramwajów Solaris Tramino. Wystarczy drobna awaria lub konieczność przeprowadzenia przeglądu części taboru, by pojawił się problem z obsługą wszystkich linii. Wtedy na trasy, zamiast tramwajów rusza autobusowa komunikacja zastępcza.

Dostawa pierwszych Panoram, których budowa ruszy wiosną tego roku, rozwiąże więc ten komunikacyjny problem miasta.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • AntyFRO 2019-01-09 23:46:58
  Rozbudowa linii tramwajowych to podstawa!
  Odpowiedz Oceń: 5 5 Zgłoś treść
 • eriks 2019-01-09 20:00:10
  hahahah kupili nowy tabor a na nowe linie, których nie ma i nie wiadomo czy będą! To tak jakby kupić opony do drogiego samochodu, na który nas nie stać ale może kiedyś uda się kupić hahaha. Grzybowicz=wariat.
  Odpowiedz Oceń: 7 7 Zgłoś treść
 • henryka 2019-01-09 18:11:39
  Tramwaje dodają Olsztynowi uroku
  Odpowiedz Oceń: 8 5 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.