Plany na otoczenie Starego Miasta: Ekspozycja rondeli przed Wysoką Bramą, podziemny parking z zielonym dachem i remont budynku PTTK

Data dodania: 2018-10-11 11:56:42, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Plany na otoczenie Starego Miasta: Ekspozycja rondeli przed Wysoką Bramą, podziemny parking z zielonym dachem i remont budynku PTTK

Projektant, który wygrał konkurs na koncepcję uczytelnienia staromiejskich fortyfikacji w rejonie Bramy Górnej (Wysokiej) wraz z zagospodarowaniem terenu po dawnej fosie zaprezentował dotychczasowe efekty swojej pracy. Jedno stało się pewne – otoczenie Wysokiej Bramy zmieni się nie do poznania.

Przypomnijmy, ratusz ogłosił konkurs na przygotowanie koncepcji uczytelnienia staromiejskich fortyfikacji w rejonie Wysokiej Bramy wraz z zagospodarowaniem terenu po dawnej fosie.

Konkurs wygrał olsztyński architekt Grzegorz Dżus – autor pomysłu na zagospodarowanie nabrzeża jeziora Ukiel w części obejmującej plażę miejską.

Projekt nie jest jeszcze gotowy, jednak efekty dotychczasowej pracy nad koncepcją można było już zobaczyć. W minioną środę w Tartaku Raphaelsohnów odbyło się spotkanie „Tajemnice średniowiecza – DNA Olsztyna", podczas którego zaprezentowano plany dotyczące zagospodarowania przestrzeni otaczającej Stare Miasto między plantami a Parkiem Podzamcze.

Jak zmieni się ta część miasta?

- Teren po dawnej fosie zostanie obniżony o siedem metrów, co powinno odsłonić pozostałości starych murów miejskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie też można ulokować pod ziemią parkingi, przykryte zielonym dachem. Precyzyjne zlokalizowanie murów ułatwi nam zagospodarowanie terenu i wyeksponowanie rozwiązań naziemnych, w których znajdą się m. in. ukryte ważne funkcje publiczne, jak miejsce zbiórki odpadów czy ogólnodostępne toalety. Przestrzeń, uzyskana w wyniku uczytelnienia, posłuży działaniom kulturalnym, albowiem będzie w naturalny sposób wyciszona. Przy okazji ekspozycji rondeli przed Wysoką Bramą odnowimy też mało urodziwy budynek PTTK – opowiada prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Źródło: grzymowicz.pl/własne

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • Zygmunt Z 2018-10-14 09:24:06
  Miała być nowa krańcówka (pętla) tramwajowa nieco dalej lecz już nikt nic nie robi w tej kwestii . Zabawne jak ziejąca pustką dziura może być ważniejsza od naprawdę istotnych rzeczy. Rozumiałbym wartość historyczną gdyby chociaż było na co popatrzeć, niestety "jakiś" kawałek murku nie robi zbyt dużego wrażenia. Jakiś czas temu podczas spaceru po starówce bylem świadkiem rozmowy dwojga starszych osób (chyba z Mrągowa) którzy chcieli specjalnie zobaczyć wielkie znalezisko archeologiczne. Gdy już wreszcie się przyjrzeli stwierdzili że chyba musiano to już zabrać do muzeum.....
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • fyghnhbfbn 2018-10-12 12:15:21
  A ojciec tego Dżusa co wygrał konkurs nie jest członkiem rady miasta?
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść
 • jhygtfrdf 2018-10-12 12:13:13
  Cała Polska sie śmieje z Olsztyna, że w centrum mamy symbol miasta: Dziura !!!! Oszczędźcie wstydu przed turystami i ją wreszcie zasypcie!!!
  Odpowiedz Oceń: 7 8 Zgłoś treść
 • ALAAALAA 2018-10-12 08:16:04
  Czas wybrać kobietę. Potrafimy coś załatwić do końca. PS. Tylko nie blondynkę ;)
  Odpowiedz Oceń: 4 8 Zgłoś treść
 • Nauczycielka 2018-10-11 20:54:15
  Jak nisko upadła kultura polityczna. Rok po roku nie do przyjęcia wcześniej zachowania polityków spowszedniały nam. Coraz rzadziej protestowalismy. Jak juź ktoś głośno to zrobił to nazywano go oszołomem. Kiedyś nikt z zarzutami prokuratorskimi nie myślał o kandydowanie na radnego. Dzisiaj na listach jest wielu. Przyklad: KW Piotra Grzymowicza. Jeszcze niedawno głośno było o radnej której wojewoda chciał uchylić mandat. Sprawa jest w sądzie. A tutaj jakby nic się nie stało Pani kandyduje do RN z pozycji 1. Przypadek JEM tez jest znany. W każdej partii jest taki przypadek. Żadnego szacunku dla wyborców. Każe nam wybierać takie osoby. Juz słyszę te głosy oburzenia ze nie ma prawomocnych wyroków sądowych. OK. Macie rację. Ja mówię o podwójnej moralności tych liderów partii lub KW którzy świadomie łamią przyjęte kiedyś normy i na listach umieszczają takie osoby. Nie głosujmy na takie osoby. Wybierzmy nowe osoby.
  Odpowiedz Oceń: 16 6 Zgłoś treść
 • Olsek 2018-10-11 18:32:55
  Ten wykop jest od 2012/2013 roku,wizytówka Grzymowicza.
  Odpowiedz Oceń: 17 7 Zgłoś treść
 • Młoda 2018-10-11 15:17:43
  Pewnie wejdziemy w następny wiek zanim te dziadostwo przy Starym Mieście zmieni swoje oblicze. Do zrobienia jest kolejna nitka tramwajowa. A to nie wróży dobrze tego typu inwestycjom. Olsztyn wyludnia się. Jest coraz mniej podatków i coraz więcej kredytów do spłaty. Oznacza to coraz mniej inwestycji. A nowych brak. Pora zmienić wladze.
  Odpowiedz Oceń: 24 15 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.