Dziś jest: 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2016-07-01 14:43

ol

Nowa ścieżka z historycznymi fortyfikacjami a na trasie żołnierze Wermachtu

Nowa ścieżka z historycznymi fortyfikacjami a na trasie żołnierze Wermachtu
Fot. Paulina Adamska/spychowo.olsztyn.lasy.gov.pl

Dziś w miejscowości Połom koło Spychowa otwarta zostanie oficjalnie ścieżka historyczna prezentująca fortyfikacje Szczycieńskiej Pozycji Leśnej z 1901-1944 roku.  

reklama

Dziś o godzinie 17.00 nastąpi otwarcie ścieżki historycznej, nad odnową której pracowali wspólnie społecznicy z Grupy Odnowy Wsi Spychowo oraz spychowscy leśnicy. Otwarciu towarzyszyć będzie wspólne zwiedzanie ścieżki. Jak informują organizatorzy - zadbali o najdrobniejsze szczegóły - na trasie pojawią się odtwórcy ról żołnierzy Wermachtu w mundurach z tego okresu.

Z ich inicjatywy powstał 5-kilometrowy szlak pieszy „Fortyfikacje wokół Spychowa", na trasie którego znajduje się 6 różnych rodzajów umocnień z okresu  I i II wojny światowej. Prace poprzedziła szczegółowa inwentaryzacja tych obiektów wykonana przez Nadleśnictwo Spychowo w 2014 r.

Otwarcie szlaku dla zwiedzających możliwe jest dzięki pracy inicjatorów przedsięwzięcia, którzy zadbali o dostosowanie bunkrów i schronów do zwiedzania.

Historia fortyfikacji na tym obszarze sięga roku 1900, kiedy na terenie ówczesnych Prus Wschodnich zaplanowano linie obrony w oparciu o istniejący system jezior i rzek. Najpierw powstała linia zasieków z drutem kolczastym oraz towarzyszące jej  blokhauzy tj. obiekty warowne z czerwonej cegły lub drewna.  Szybko okazały się one niewystarczające wobec pojawienia się ciężkiej artylerii.  Zaczęto wymieniać blokhauzy na schrony o konstrukcji betonowej. Aż do końca II wojny światowej trwały prace na tzw. Szczycieńskiej Pozycji Leśnej biegnącej od Jeziora Sasek pod Szczytnem aż do Jeziora Nidzkiego w Rucianem –Nidzie. Najnowszym obiektem na tej linii jest bunkier projektowany przez samego Hitlera o ścianach 1,5m grubości z 1944 r., który zwiedzający będą mogli podziwiać na ścieżce. Jest on niewykończony, gdyż nie został przysypany ziemią, bo w trakcie prac okazało się, że nie będzie potrzebny w działaniach wojennych.

Co najciekawsze, na obiektach Szczycieńskiej Pozycji Leśnej nie padł ani jeden strzał – ofensywa przeszła bokiem i żaden ze schronów nie przeszedł prawdziwej bojowej próby.


 

Źródło: RDLP Olsztyn

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • GRH JOHANNISBURG 2016-07-04 09:12:43 78.11.*.*
    Potwierdzam,Nasza grupa odtwarza jednostkę Wehrmachtu a nie "Wermachtu".
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • pablo397 2016-07-02 21:07:48 88.156.*.*
    do autora - Wehrmacht, nie Wermacht...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl