Dziś jest: 28.04.2024
Imieniny: Piotra, Walerii
Data dodania: 2022-10-01 18:09

Łukasz Czarnecki-Pacyński

''Nowa organizacja ruchu w gminie Dywity do korekty''

''Nowa organizacja ruchu w gminie Dywity do korekty''
Jedno ze skrzyżowań poddanych korekcie organizacji ruchu. Od teraz samochód jadący boczną drogą: Barczewko-Różnowo będzie miał pierwszeństwo przed jadącym drogą o znacznie większym natężeniu ruchu: Olsztyn-Dobre Miasto
Fot. Łukasz Czarnecki-Pacyński

Mieszkańcy gminy Dywity z radością obserwowali postęp prac przy renowacji dróg powiatowych łączących tamtejsze wsie. Teraz jednak zaczęli poważnie obawiać się skutków tego remontu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w gminie.

reklama

Projekt, z którego sfinansowano remont bocznych dróg powiatowych w gminie Dywity, przewiduje nadanie każdej z nich statusu pierwszeństwa przejazdu. Zatem jadący dotychczasową drogą główną, łączącą wiele dywickich wsi z Olsztynem, będą musieli ustępować pierwszeństwa na każdej krzyżówce, co bez wątpienia spowolni cały przejazd.

W żadnym stopniu nie poprawi to bezpieczeństwa ani przepustowości na odcinkach dróg powiatowych

- pisze Agnieszka Sakowska-Hrywniak, sołtys Sołectwa Tuławki oraz przewodnicząca Rady Gminy Dywity w skierowanym do starosty olsztyńskiego wniosku o pozostawienie dotychczasowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu dróg powiatowych numer 1449N i 1442N w miejscowości Tuławki oraz na skrzyżowaniu drogi powiatowej 1449N i 1430N , czyli tzw. „krzyżówkach barczewskich”.

- Planowana zmiana jest zupełnie nietrafiona i nieuzasadniona pomiarami natężenia ruchu, które powinny być podstawowym argumentem przy projektowaniu jego organizacji  - wyjaśnia pani Agnieszka w rozmowie z portalem olsztyn.com.pl.

Jako przykład podaje projektowaną zmianę na skrzyżowaniu w Tuławkach, która w znacznym stopniu pogorszy bezpieczeństwo i pieszych, i kierowców. Teraz trzeba będzie wjechać tam na skrzyżowanie i zatrzymać się na jego środku aby "spróbować" ruszyć prosto. Tymczasem po prawej stronie jest wysoka skarpa, która znacznie zmniejsza widoczność dla kierowcy.

- Starostwo powiatowe poprosiło o wydanie opinii w tej sprawie policję oraz drogowców - dodaje rzecznik prasowy starosty, dr Wojciech Szalkiewicz. -  Najprawdopodobniej po zakończeniu całej procedury dotychczasowy status quo dróg powiatowych w gminie Dywity pozostanie bez zmian.

Podobne stanowisko prezentuje wójt gminy Dywity Daniel Zadworny, który wystąpił oficjalnie do dyrekcji Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie o ponowną analizę organizacji ruchu i pozostawienie tej, która funkcjonowała przed rozpoczęciem inwestycji.

Każda zmiana organizacji ruchu będzie powodować niebezpieczne sytuacje [zagrażające] zdrowiu i życiu użytkowników drogi. Ponadto trudny układ wysokościowy skrzyżowania krzyżówek barczewskich i poruszanie się autobusów na relacji Słupy-Różnowo, które miałyby teraz stawać zimą by przepuścić pojazdy z relacji Gady-Barczewko powodowałoby niebezpieczne sytuacje, poślizgi, a nawet zsuwanie się autobusów. Podobną opinię w tej sprawie wystosowały zarówno MPK Olsztyn oraz ZDZiT w Olsztynie

- czytamy  w e-mailu przysłanym do naszej redakcji.

Pozostaje więc liczyć na to, że ostatecznie zwyciężą jednak względy bezpieczeństwa ruchu.

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

  • Maniek 2022-10-05 18:14:58 5.173.*.*
    W Polsce kierowcy to takie matołki jeżdżą jak chcą a pojedzie do kraju innego to jak potulny baranek jeździ.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Maniek 2022-10-05 18:12:55 5.173.*.*
    A jak wy w Olsztynie jeździcie wpychacie się wszędzie na 3 na 5 aby tylko dla Was było, ma to ły, bez mózgu, jedzenie rozpędzony MPK łamaniec, to na radzie nie puści taki olsztyniak tylko MPK musi wychamować, bo osobówką ma pierwszeństwo bohater a pojedzie do kraju unijnego do Niemiec czy gdzieś indziej to jeździ grzecznie jak potulny baranek, wszystkie przepisy przestrzega 🤣🤣🤣🤣🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Cezar -trans 2022-10-03 19:18:41 5.184.*.*
    Nie wiem czy ten ktoś kto jest odpowiedzialny za zmianę organizacji ruchu pomyślał o zimowych warunkach. Zatrzymać się na "stopie" od Olsztyna i ruszyć pustym samochodem ciężarowym pod górę mistrzostwo świata , brawa za pomysł. Co do zimowego utrzymania tej drogi użytkownikom nie muszę tłumaczyć co się będzie działo,poza tym jestem przekonany że zmiana ta nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu, wręcz przeciwnie będzie dochodziło do ignorowania znaku "stop"
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Ręce opadają 2022-10-03 16:58:21 46.205.*.*
    Za rządów PiS to wszystko jak w komediach Barei, wszystko na odwrót. Brawa dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, widać zatrudnili szwagra ciotki syna który był przez pół życia stróżem na cieciówce hurtowni a teraz po znajomości został naczelnym kierownikiem od koordynacji ruchu drogowego z pensją 20 tysięcy złotych netto miesięcznie+premia - SKUTKI WIDAĆ, DROGI PODPORZĄDKOWANE STAŁY SIĘ Z PIERWSZENSTWEM PRZEJAZDU 🤣🤣🤣🤣🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • doc 2022-10-02 20:51:44 79.191.*.*
    Dywity to stan rozumu albo jego braku.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
  • HGWXIX 2022-10-02 15:43:12 178.42.*.*
    To teraz kraks będzie na tonę - "Bo ja mam pierwszeństwo, ja z wioskowej szosy jadę!". DK51 jest nadrzędna w stosunku do dziadowskich dróg powiatowych. I mają stać aż wpuścimy ich albo "okienko" się trafi.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
  • Mesjasz 2022-10-02 01:25:29 88.156.*.*
    Błagam nie wpuszczajcie tych wsioków do Olsztyna! Ostatnio widziałem jak jeden jechał po chodniku, mając gó...no między zębami, te ejpy nie powinny przebywać między ludźmi, a już napewno prowadzić pojazdów mechanicznych, ile ludzi musi jeszcze zginąć?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 25
  • Ppp 2022-10-01 21:56:29 178.36.*.*
    Na tzw. krzyżówkach Barczewskich powinno być rondo z wyspą.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
  • Rajek 2022-10-01 21:49:23 31.60.*.*
    Bardzo dobrze. Jadąc od Barczewka w stronę Różnowa widoczność jest znikoma, a kierowcy jadący z Gadów w stronę Olsztyna nawet nie zauważają, że tam jest jakaś krzyżówka.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4

www.autoczescionline24.pl