Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2017-10-06 09:11

Redakcja

Nowa ciepłownia dla Olsztyna. Wielu chętnych do budowy obiektu

Nowa ciepłownia dla Olsztyna. Wielu chętnych do budowy obiektu
Tak ma wyglądać nowa ciepłowania w Olsztynie

Duże zainteresowanie budową ciepłowni w Olsztynie. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzymało aż 36 zgłoszeń od firm chcących wziąć udział w dialogu technicznym.

reklama

Przypomnijmy, w związku z tym, że w 2020 roku firma Michelin wycofa się z dostarczania ciepła dla miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej było zmuszone znaleźć inny sposób na zagwarantowanie dostawy ciepła dla olsztynian. Tak powstał pomysł zbudowania ciepłowni w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Postępowanie na wybór partnera prywatnego zostało wszczęte w 2012 roku. Do tej pory postępowanie toczyło się w trybie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczyło 5 podmiotów wybranych na podstawie kryteriów dopuszczających do udziału w postępowaniu. Ostatecznie jednak tylko jedna firma zdecydowała się złożyć ofertę na budowę ciepłowni u operowanie obiektem przez 25 lat.

Oferta koreańskiej firmy POSCO opiewała na kwotę 1 669 854 150 złotych – za zaprojektowanie, budowę i operowanie obiektem.

MPEC na sfinansowanie zaprojektowania i wybudowania instalacji oraz operowania instalacją przez okres 25 lat zamierza przeznaczyć kwotę 811 800 000 złotych brutto. To mniej, niż chcieli Koreańczycy.

Postępowanie zostało unieważnione.

MPEC niemal natychmiast jednak przystąpił do ogłoszenia kolejnego przetargu na wybór wykonawcy.

- Aby jednak uzyskać możliwie najkorzystniejsze oferty, które będziemy w stanie zaakceptować, postanowiliśmy powtórnie przeanalizować nasze podejście do modelu organizacyjnego przedsięwzięcia, tak aby dostosować je do obecnych uwarunkowań rynkowych. W tym celu, jeszcze przed wszczęciem formalnej procedury przetargowej, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie dialogu technicznego. Dialog techniczny jest procedurą przewidzianą w Ustawie Prawo Zamówień Publicznych, która przeprowadzana jest przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia w celu uzyskania informacji od potencjalnych wykonawców, doradców i innych podmiotów zainteresowanych w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub określenia warunków przyszłej umowy – tłumaczy zarząd MPEC.

Do dialogu technicznego przystąpiło w sumie 36 firm, które wysłały swoje zgłoszenia.

- Aktualnie dialog prowadzony jest w formie indywidualnych spotkań uczestnikami dialogu według jednolitego scenariusza. Zakładamy, że do dnia 16 października zostanie zakończona pierwsza runda spotkań, po czym wszystkie podmioty, które zgłosiły się do dialogu planujemy zaprosić do udziału w drugiej rundzie spotkań. Zakończenie dialogu technicznego nastąpi z końcem października br., po czym przystąpimy do prac nad dokumentacją przetargową, aby jeszcze w bieżącym roku ogłosić postępowanie przetargowe. Podkreślamy, iż udział lub brak udziału w dialogu technicznym w żadnym wypadku nie ogranicza zainteresowanym wykonawcom możliwości ubiegania się o zamówienie w planowanym postępowaniu przetargowym. Uczestniczenie w dialogu technicznym ma charakter niezobowiązujący dla stron i nie powoduje żadnych preferencji dla wykonawców w nim uczestniczących – informuje zarząd MPEC-u.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • MP 2017-10-06 15:28:58 88.156.*.*
    Hiszpanów trzeba wybrać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Warmiak2 2017-10-06 10:56:32 83.6.*.*
    No to za 15-20 lat zaczną, jak ze wszystkim w tym mieście. Chyba, że jakiś nietoperek, albo unikalny warmiński komar i cała inicjatywa w ...u. No ale ile szumu, że coś robimy. Tak ten region i miasto ciągnie już pół wieku i jest do tyłu względem reszty kraju. Nie potraficie zrobić kilkuset metrów nawierzchni jezdni, a mierzycie się z technologiami. Pewnie jakie wybory idą, stad te informacje.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl