Nocna prohibicja w Olsztynie? Znaleźli sposób na ominięcie zakazu

Data dodania: 2018-09-14 09:59:51, red
Ostatnia aktualizacja 2018-09-14 10:09:54
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Nocna prohibicja w Olsztynie? Znaleźli sposób na ominięcie zakazu

Przed wejściem do sklepu kupujesz bilet na ''imprezę eventową'', a w lokalu bez problemu możesz kupić alkohol, który co prawda sprzedawca otwiera przy kasie, ale przy wyjściu można go ponownie zakapslować – taki mechanizm, by obejść nocną prohibicję w Olsztynie, wprowadziła jedna z sieci sklepów z alkoholem.

Od początku września w Olsztynie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 22.00-6.00 - zgodnie z uchwałą podjętą przez olsztyńskich radnych w lipcu tego roku. Zgodnie z zapisami uchwały, zakaz dotyczy sklepów – w restauracjach czy pubach, alkohol kupimy, gdyż trunek spożyjemy w lokalu.

Okazuje się jednak, że mieszkańcy miasta bez trudu kupią alkohol po godzinie 22.00. Jak obchodzone jest prawo? Można przekonać się o tym w jednym ze sklepów monopolowych przy ulicy Mochnackiego.

Mechanizm działania jest prosty - przed wejściem do sklepu monopolowego, klient chcący kupić alkohol musi opłacić bilet wstępu na ''imprezę eventową''. Opłata w wysokości 3 złotych jest mu zwracana przy kasie, przy zakupie alkoholu. Trunek sprzedawca przy kasie otwiera, jednak jeśli nie chcemy spożyć go na miejscu, a alkohol był zakapslowany, przy wyjściu ze sklepu znajduje się kapslownica do użytku klientów.

W ten sposób właściciel sklepu w prosty sposób obszedł prawo wprowadzone w Olsztynie. Przypomnijmy - radni przegłosowali uchwałę, mimo iż  większość olsztynian zapytanych w ankiecie przygotowanej przez urząd miasta, opowiedziała się przeciwko takim ograniczeniom.

W odpowiedzi na pierwsze pytanie ankiety, dotyczące wprowadzenia ograniczenia czasu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych na terenie Olsztyna ankietowani w zdecydowanej większości wypowiedzieli się przeciwko wprowadzaniu takiego ograniczenia. Stanowili ponad 68% badanych. Ponad 61% badanych negatywnie odniosło się do pomysłu ograniczenia czasu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w najbliższej okolicy badanego. Ponad 58% ankietowanych uznało, że planowane ograniczenie nie wpłynie na ich bezpieczeństwo.

Z przeprowadzonego badania wynikało także, że badani mieszkańcy Olsztyna nie popierają pomysłu wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, zarówno w ich okolicy, jak i w całym mieście.

Przeprowadzone konsultacje wskazały, że za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w opisanej  w projekcie uchwały formie są przede wszystkim mieszkańcy mieszkający w bezpośrednim sąsiedztwie sklepów, punktów, które prowadzą nocną sprzedaż alkoholu.

- Można zaryzykować wniosek, że staranna lokalizacja punków sprzedaży alkoholu, zwiększenie porządku w okolicach punktów oraz ograniczenie ich liczby mogłoby pozytywnie wpłynąć na opinie mieszkańców o ich bezpieczeństwie – czytamy w raporcie z przeprowadzonych konsultacji.

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • Hornet 2018-09-20 10:19:43
  Nic nie pozostaje, jak tylko wezwać "cwaniaczka" do Urzędu Miasta i wręczyć mu cofnięcie pozwolenia na handel alkoholem. Tym, którzy często piją z całego serca życzę, aby pod ich domem otworzono 3 sklepy monopolowe i jedną pijalnię piwa. ciekaw jestem jak długo lokator wytrzyma z uciążliwym sąsiedztwem sklepów monopolowych.
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • anka222 2018-09-17 07:09:10
  CZY W CENIE WLICZONY JEST STRIPTIZ
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • MP 2018-09-16 17:59:44
  Co robi Milicja-nic! ,lepiej wypisać mandaty za pierdołki,na 50 przekroczenie prędkości.
  Odpowiedz Oceń: 0 5 Zgłoś treść
 • tomasz2345 2018-09-16 15:02:06
  Bardzo dobrze, gratuluję pomysłowości właścicielowi lokalu. Teraz wystarczy chwilę poczekać aż inni sprzedawcy wprowadzą ten pomysł, jednak mimo tego i tak imprezę eventową o której mowa w artykule odwiedzę. Teraz ze spokojem czekam sobie na wybory. Lista 14 radnych którzy głosowali za zakazem, wbrew opinii mieszkańców, już dawno wisi wydrukowana. Jeszcze raz brawo radni - zignorowaliście 68% mieszkańców, te same 68% jest na was bardzo złe . Na wyborach czeka was karmagedon.
  Odpowiedz Oceń: 8 4 Zgłoś treść
 • babcia 2018-09-15 09:03:00
  Grosik,Dworcowa,kupisz bez problemu,za apteka
  Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść
 • orimo-1993@o2.pl 2018-09-15 01:05:24
  To gdzie te imprezy eventowe? I jaka to sieć sklepów xD
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • alkoholik 2018-09-14 22:36:30
  zapraszam na STAWIGÓDZKĄ tam zakaz nie obowiązuje bo sklepy należą do gminy stawiguda a radnym kij w kiche przy wyborach
  Odpowiedz Oceń: 14 3 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2018-09-14 22:31:55
  To musiało się tak skończyć. Polak potrafi. Jestem za kreatywnymi rozwiązaniami w tym przypadku. Rządzący robią z nas durni - to proszę. Od początku nie rozumiałem tego zakazu. Był on dla mnie jedynie wyrazem górowania jednych ludzi nad życiem drugich.
  Odpowiedz Oceń: 9 5 Zgłoś treść
 • Nix 2018-09-14 14:08:44
  Naprawdę nie wiem dlaczego każda władza na siłę próbuje ustalać co jest dobre dla obywateli a co nie... Przecież rynek sam się reguluje, popyt ustala podaż...
  Odpowiedz Oceń: 16 4 Zgłoś treść
 • Radny 2018-09-14 12:22:45
  Tym zakazem Grzym i jego koledzy nie dołożą sobie głosów w wyborach . Podobno Dąbkowski liczy ze ludzie pozamykają sklepiki a on skupi pawilony pod swoje punkty piekarnicze .
  Odpowiedz Oceń: 16 2 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.