Nikłe zainteresowanie rodziców darmowymi szczepionkami w Olsztynie

Data dodania: 2018-07-11 14:30:03, mjs
Ostatnia aktualizacja 2018-07-11 15:00:38
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Nikłe zainteresowanie rodziców darmowymi szczepionkami w Olsztynie

Choć szczepienia przeciwko pneumokokom w Olsztynie są darmowe, zainteresowanie rodziców tym tematem jest nikłe. Do końca czerwca tego roku zaszczepiono jedynie 50 dzieci, mimo, że w budżecie miasta przewidziano na ten cel 200 tys. zł.

Z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom skorzystać mogą rodzice dzieci urodzonych w 2015 i 2016 r.

- W naszym kraju dostępne są dwa rodzaje szczepionek – 10 -cio i 13-sto walentne – mówi Sylwia Rembiszewska – Piątek, kierownik referatu polityki społecznej Urzędu Miasta Olsztyna. – My zdecydowaliśmy się na tę lepszą, chroniącą przed 13 szczepami bakterii.

Pneumokoki mogą wywoływać wiele groźnych chorób zagrażających życiu dziecka. Bakterie mają zdolność przenikania przez nabłonki do krwi. Komórki ludzkiego układu immunologicznego także mogą mieć problem z ich zwalczaniem. Dlatego pneumokoki mogą prowadzić do zakarzeń przenoszonych drogą krwi. Mogą być odpowiedzialne za posocznicę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mogą też wywoływać zapalenie płuc, zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie wsierdzia, otrzewnej i stawów.

Choć z bakteriami tymi nie ma żartów, w Olsztynie na zaszczepienie dziecka zdecydowało się niewielu rodziców.

- Do końca czerwca zaszczepiliśmy 50 dzieci. Mamy w budżecie 200 tysięcy złotych na ten cel, za tą kwotę moglibyśmy zrobić 330 szczepień - wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzecznik Urzędu Miasta Olsztyna.

Źródło: własne/UM Olsztyn

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • gloria111 2018-07-18 12:19:58
  pamietajcie o szczepieniach na pneumokoki, ale nie dajcie sie namówić na bezpłatną szczepionkę Synflorix, nie działa na 3 bardzo wazne szczepy pneumokoków.Duzo lepsza ochrone zapewnia Prevenar szczepionka odplatna 13 walentna.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • polina123 2018-07-12 10:19:37
  bo większość rodziców to przygłupy które urodziły dzieci dla 500 plus a na biologii w szkole spali i nie mają pojęcia co to pneumokoki a tym bardziej szczepionki. Takie czasy
  Odpowiedz Oceń: 2 6 Zgłoś treść
 • nitka 2018-07-11 21:09:28
  No i co teraz?Zmarnowane pieniądze. szczepionki stracą ważność i będą do wyrzucenia a urząd miasta nieudolnie próbuje reklamować szczepienia. Może najpierw trzeba było zrobić rozeznanie, kto chciałby zaszczepić dziecko?
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.