Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2010-01-21 11:18

Iwona Starczewska

Nieznane pomniki przyrody

Ilu mieszkańców Olsztyna, wie, że otaczają ich pomniki przyrody? Czy potrafilibyście je wskazać?

reklama
Część z nas mieszka w Olsztynie od lat. Codziennie przechodzimy ulicami miasta i właściwie wydaje nam się, że znamy każdy jego zakątek, budynek a nawet denerwująca reklamę na przystankach. Ilu jednak olsztynian wie, że w drodze do pracy, szkoły czy po prostu na spacerze mijamy ciekawe, warte naszej uwagi pomniki przyrody?

Nasze województwo ma się czym pochwalić. Na terenie regionu jest ponad 1930 pomników przyrody powołanych na mocy rozporządzeń wojewody oraz 7 ustanowionych na mocy uchwał rad miast i gmin. W wymienionej ogólnie ilości mieszczą się między innymi drzewa pojedyncze, grupy drzew,aleje i szpalery oraz głazy narzutowe.

Olsztyńskie pomniki przyrody oznaczone są specjalną tabliczką, która powinna być dla nas informacją o tym, że patrzymy, mijamy coś niezwykłego i wyjątkowego.

Pięknymi przykładami olsztyńskich pomników są: Klon zwyczajny(Acer platanoides) o obwodzie 360 cm i wysokości 26 m rosnący przy ul. 1-go Maja na skwerze przed budynkiem banku. Dąb szypułkowy (Quercus robur) o obwodzie 430 cm i wysokości 25 m rosnący na skraju lasu przy ul. Radiowej, nad skarpą doliny Łyny; rozdwojony, sklamrowany w 1983 r. Grupa drzew rosnąca w parku podworskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Pozortach, złożona z: buku zwyczajnego (Fagus sylvatica): 6-cio pniowa forma płacząca o obwodach pnia wynoszących 30-90 cm i wysokości 17 m, stanowiącej najciekawszy pod względem pokroju okaz buka w regionie, dębu szypułkowy (Quercus robur): odmiana kolumnowa o obwodzie pnia wynoszącym 315 cm, choiny kanadyjskiej (Tsuga canadensis): o obwodzie pnia 160 cm, dębu czerwonego (Quercus rubra): dwupniowa forma o obwodzie pnia 540 cm (160 cm i 500 cm). Aleja na ul. Tuwima: 13 dębów: obwody pni 260-370 cm, wysokości do 26 m,12 klonów: obwody pni 230-280 cm, wysokości 19-26 m, 2 lipy: obwody 300 i 360 cm, wysokości 14 i 16 m,4 buki.

Teraz, kiedy już wiemy, w której części Olsztyna funkcjonują pomniki przyrody, niedzielny spacer będzie bardziej atrakcyjny niż do tej pory. Może nawet zrobimy najładniejsze zimowe zdjęcia olsztyńskich pomników przyrody jakie kiedykolwiek powstały.

Jeśli masz ciekawe zdjęcia, podziel się z innymi mieszkańcami naszego miasta i prześlij  na adres [email protected], a my je opublikujemy.







Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl