Nie ma zakazu sprzedaży alkoholu w pobliżu olsztyńskich kościołów. Wyrok WSA prawomocny

Data dodania: 2019-02-13 12:27:42, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Nie ma zakazu sprzedaży alkoholu w pobliżu olsztyńskich kościołów. Wyrok WSA prawomocny

Uprawomocnił się wyrok WSA w sprawie zaskarżonej przez właścicieli olsztyńskiego pubu Qźnia Muzycznych Klimatów uchwały o tak zwanej nocnej prohibicji. Właściciel lokalu nie zgadzał się z zapisem uchwały mówiącym o zakazie sprzedaży alkoholu w sąsiedztwie kościołów.

W Olsztynie obowiązuje uchwała o nocnym zakazie sprzedaży alkoholu. W stolicy regionu nie kupimy napojów wyskokowych między godziną 22.00 a 6.00. W uchwale zapisano także zakaz handlu w miejscach sąsiadujących z takimi obiektami jak:  szkoły, bursy i internaty, dzienne i całodobowe oddziały terapii uzależnień, poradnie i przychodnie leczenia uzależnień oraz inne placówki świadczące pomoc na rzecz osób uzależnionych, schroniska dla bezdomnych oraz ośrodki wsparcia dla dzieci i młodzieży, a także kościoły.

Ten zapis uderzał w popularny lokal na olsztyńskiej starówce - Qźnia Muzycznych Klimatów, który sąsiaduje z kościołem ewangelicko-augsburskim.

Dlatego też pełnomocnik przedsiębiorców prowadzących lokal zaskarżył ten zapis uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rozprawa odbyła się 6 grudnia 2018 roku.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem ze skargi złożonej przez MADS Sp. z o.o. (prowadzącej lokal Qźnię Muzycznych Klimatów w Olsztynie) stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta w Olsztynie wprowadzającej tzw. „nocną prohibicję” w zakresie wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w odległości bliższej niż 50 metrów od budynków kultu religijnego - informował wtedy pełnomocnik przedsiębiorców ze starówki.

WSA stwierdził, że organ nie może postępować w sposób arbitralny i dowolny, jak było w tym przypadku. A nadto Rada Miasta w żaden sposób nie uzasadniła wprowadzonego przez siebie ograniczenia.

Wyrok WSA jest już prawomocny, co oznacza, że zapis o zakazie sprzedaży alkoholu w sąsiedztwie kościołów nie obowiązuje.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • timii 2019-02-17 00:05:32
  niedawno były wybory, jak żeście wybrali tak macie :D
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Piotr Grzym 2019-02-13 23:22:26
  Dziękować Bogu ze są Grosiki w Olsztynie
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Apostoł Tateusz 2019-02-13 20:28:39
  DocelowO ma być tak że alkohol bedzie można kupić tylko w kościele w niedziele ( wolne od handlu) Według analityków z Torunia Hitem sprzedaży ma być Wino maszalne Szato De Jabol Rocznik bieżący ...
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Iza K. 2019-02-13 15:53:10
  Jakie to q....a chore. Np.już na stacji benz.w Gietrzwałdzie kupisz bez problemu.
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • Obywatel 2019-02-13 14:03:01
  Szkoda że wyrok nie dotyczy całości prochibicji
  Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.