Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2009-11-13 09:29

Natalia

Nie dajmy się grypie!

Media codziennie informują nas o kolejnych zachorowaniach na świńską grypę, jednak nawet ta sezonowa nie odpuszcza. W naszym województwie zaczyna brakować szczepionek, a liczba zachorowań stale wzrasta.

reklama
Na terenie naszego województwa odnotowuje się najwięcej zachorowań na grypę. Już na początku tego miesiąca było więcej chorych niż przez cały listopad 2008 roku. Do lekarzy trafia codziennie około 800 pacjentów, zarażonych wirusem. Ci, którzy chcą się zaszczepić, często napotykają na przeszkody. Okazuje się, że w olsztyńskich aptekach nie ma już szczepionek, jednak warto wiedzieć, że wciąż dysponują nimi lekarze rodzinni i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, w której codziennie szczepi się kilkadziesiąt osób.

W całej Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się wśród osób w młodym wieku. Jeśli nieobecność większej grupy uczniów przedłuża się, dyrektor placówki ma prawo podjąć decyzję o tymczasowym zamknięciu szkoły. Taka sytuacja miała miejsce w Nowej Wsi na terenie gminy Purda. W ubiegły piątek na lekcjach nie pojawiło się aż 70% uczniów, z tego powodu w poniedziałek i wtorek szkoła była zamknięta. W samym Olsztynie jest niewiele lepiej. Na liście placówek z największą absencją wychowanków góruje Szkoła Podstawowa nr 15, w której nieobecnych jest ponad 50% uczniów.

Pamiętajmy, że nie warto bagatelizować nawet pozornie niegroźnego kataru czy przeziębienia, bo może się okazać, że to grypa. Nawet ta „zwykła” może być groźna dla naszego zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia na grypę choruje corocznie około 100 milionów ludzi na świecie, a umiera od 500 tysięcy do miliona.  Tak duża śmiertelność jest najczęściej wynikiem powikłań, jakimi mogą być: zapalenie oskrzeli i płuc, zaostrzenie już istniejących chorób, powikłania neurologiczne czy zespół wstrząsu toksycznego. Warto pamiętać, że szczepionka choć minimalizuje ryzyko zachorowań, to nie zawsze jest skuteczna w 100%. By uniknąć zachorowań trzeba po prostu stale dbać o zdrowie, przez cały rok wzmacniać system odpornościowy i unikać sytuacji, w których można się zarazić.

Źródło: Sanepid/Własne

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • morsidło 2009-11-13 14:49:25
    prawda jest taka ze teraz wiekszosc ludzi to zmarzlaki, siedza w domach gdzie temp przekracza 25 stopni, wychodza w taka pogode na zewnatrz, szok termiczny i przeziebienie gotowe. organizm zyjac ciagle w takiej wysokiej temp nie uodparnia sie na zimno i takie sa skutki a nie inne ze wszyscy choruja. wniosek jest prosty, wiekszosc choruje na swoje wlasne zyczenie, grzejac sie w bezsensownych temperaturach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Lekarz 2009-11-13 12:55:36
    Szczepionki? Kto się nie zaszczepił latem to teraz już się nie ma co szczepić. Cała ta rzekoma epidemia to niezła kampania marketingowa producentów szczepionek i innych pseudo leków, które nic nie pomagają. Katar leczony lekami trwa tylko siedem dni, a nieleczony aż tydzień. Taka to jest różnica. Na przeziębienie najlepsze grzane piwko z miodem, a dla dzieci grzane mleko z miodem i odrobina czosnku. Nie ma lepszej terapii.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl