Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2014-08-20 09:11
Ostatnia aktualizacja 2014-09-03 09:57

Iwona Starczewska

Naukowcy ''na tapecie'', a na deser... kabaret Smile

W Parku Centralnym, a dokładnie na terenie sąsiedniego, zabytkowego Tartaku Raphaelsohnów przy ulicy Knosały od kilku dni mamy okazję zapoznać się z fotografiami prezentującymi działalność olsztyńskich naukowców. Cel wystawy – pokazać, że nauka to nie nuda i zachęcić do uczestnictwa w Europejskiej Nocy Naukowców, którą uświetni koncert Grzegorza Turnaua oraz występ kabaretu Smile.  

reklama

Wystawa odbywa się w sąsiedztwie Parku Centralnego, na terenie w którym już 19 września powstanie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu "Muzeum Nowoczesności". Na zaprezentowanych fotografiach widzimy naukowców, którzy postanowili pokazać szerszej publiczności to, czym się zajmują i jakie ma to przełożenie na naszą codzienność.

- Wystawa ma na celu przybliżenie mieszkańcom Olsztyna sylwetek organizatorów Europejskiej Nocy Naukowców - to jakie badania wykonują na co dzień i jakie przełożenie ma to na zdrowie i jakość życia człowieka. Zdjęcia przedstawiają wiec naukowców podczas pracy, a także obrazy z laboratoriów niedostępnych na co dzień dla społeczeństwa – informuje Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Wystawa jest częścią kampanii promocyjnej Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się w Olsztynie 26 września na ulicy Bydgoskiej, na terenie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego.

Europejska Noc Naukowców to wydarzenie, które odbywa się w Europie, zawsze w ostatni piątek września, od 2005 r. W tym roku, 26 września, wezmą w niej równocześnie udział 23 kraje. Nasz Instytut znalazł się w gronie 47 instytucji organizujących ENN w Europie, w tym wśród czterech w Polsce – poza Olsztynem Noc odbędzie się w Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.

Główną ideą wydarzenia jest  zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. Dzieci, młodzież a także dorośli będą mogli odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w popularno-naukowych pokazach, warsztatach, interaktywnych eksperymentach i innych atrakcjach, które pozwolą im lepiej zrozumieć jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badacza.

W programie FUSION NIGHT, bo taki akronim Instytut nadał wydarzeniu w Olsztynie, znalazło się ponad 100 imprez. Na pasjonatów nauki będzie czekał  m.in. pokaz kuchni molekularnej, podczas którego profesjonalni kucharze wyjaśnią jak osiągnięcia nauki wykorzystuje się w sztuce zdrowego przygotowania potraw. W menu m.in. puree ze owoców przygotowane na ciekłym azocie i fluorescencyna babeczka serwowana z czarnym kawiorem. Dla zainteresowanych zdrowym odżywianiem organizatorzy przygotują też warsztaty „Czy wiemy co jemy” i „Smart shopping”. Pod okiem naukowców goście nauczą się wykrywać witaminę C w sokach i poznają tajniki szybkiego i efektywnego czytania etykiet na produktach spożywczych. Ponadto, wezmą udział w interaktywnym pokazie „Smakowita skóra” i skomponują swój własny krem pielęgnacyjny z dodatkiem sproszkowanych owoców.

Wśród zaplanowanych atrakcji „nocy” znajdzie się również pokaz „Generatora Van de  Grafaa” Centrum Nauki Kopernik. Jego uczestnicy dowiedzą się dlaczego podczas zdejmowania swetra słychać „trzaski” i co zrobić, żeby przesuwać przedmioty na odległość. Tych, którzy zapragną odkryć cuda technologii zaprosimy na seans filmowy w mobilnym kinie 5D, podczas którego będą mogli poczuć efekty specjalne na własnej skórze.

Spora część atrakcji będzie dotyczyć naszego zdrowia. Każdy dorosły uczestnik pokazów będzie mógł bezpłatnie zrobić sobie test na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. W programie znajdzie się również pokaz inteligentnych bioczujników służących do wykrywania wczesnych objawów choroby Alzheimera. Natomiast w Laboratorium Diagnostycznym Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego odbędzie się test na gibkość naszych stawów.

Nie zabraknie również propozycji dla entuzjastów sportu. Dla nich przygotowano pokaz meczu koszykówki na wózkach, spotkania z mistrzami olimpijskimi, kurs salsy i bezpłatne lekcje tenisa ziemnego.

 

ENN w Olsztynie uświetni koncert Grzegorza Turnau oraz występ kabaretu SMILE.

Fusion Night Europejska Nocy Naukowców odbędzie się 26 września 2014 w Olsztynie na ulicy Bydgoskiej 7 na terenie Instytutu PAN i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, ale w niektórych może brać udział ograniczona liczba widzów, więc konieczne są wcześniejsze zapisy. 

 

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl