Nauczyciele chcą godnie zarabiać. Rozpoczęli kampanię informacyjną i rozwiesili billboardy

Data dodania: 2018-05-16 13:59:54, red
Ostatnia aktualizacja 2018-05-16 14:05:34
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Nauczyciele chcą godnie zarabiać. Rozpoczęli kampanię informacyjną i rozwiesili billboardy
Billboard przy al. Piłsudskiego w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl / MMS

''Chcemy godnie zarabiać!'' - pod takim hasłem ruszyła właśnie ogólnopolska kampania Związku Nauczycielstwa Polskiego. W całym kraju – również w Olsztynie pojawiły się billboardy informujące o rzeczywistych zarobkach nauczycieli. Jak informuje ZNP – to prawdziwe zarobki a nie uśrednione sumy, którymi posługuje się ministerstwo edukacji.

W ponad 50 miastach w całej Polsce, także w Olsztynie pojawiły się billboardy informujące o kwocie wynagrodzenia początkującego nauczyciela. To, jak szacuje ZNP 1751 złotych.

- Chcemy, żeby wszyscy mieli świadomość, że minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi tylko 1751 złotych „na rękę”. To szokująco niska stawka szczególnie, że w innych branżach pracownik otrzymuje „na dzień dobry” o wiele wyższe pieniądze. Supermarkety oferują zarobki na poziomie 3,5 tys. złotych – informował Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Nauczyciele są oburzeni tym, że ministerstwo edukacji wciąż posługuje się nierealnymi sumami, informując opinię publiczną o wciąż rosnących pensjach nauczycieli, co nijak ma się do rzeczywistości.

- Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na problem niskich płac w oświacie oraz na to, że skromne zarobki połączone z ogromną odpowiedzialnością już dziś zniechęcają młodych do podjęcia pracy w oświacie. Widać to na przykład w przedszkolach, które mają często kłopot ze skompletowaniem kadry. Za chwilę brak chętnych do pracy z dziećmi i uczniami może stać się poważnym problemem społecznym – mówił prezes ZNP.

Zgodnie z tzw. rozporządzeniem płacowym MEN od 1 kwietnia 2018 r. stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego wzrosły o 5,35 proc. i wynoszą:

stażysta - 1751 zł netto
kontraktowy - 1798 zł
mianowany - 2033 zł
dyplomowany - 2377 zł

To oznacza, że realna („na rękę”) podwyżka wynagrodzenia zasadniczego, jaką nauczyciele otrzymali wyniosła dla:

stażysty - 86 zł netto
kontraktowego - 87 zł
mianowanego - 99 zł
dyplomowanego - 117 zł

ZNP mówi wprost - konieczne jest zwiększenia wydatków na oświatę. Tylko wtedy nauczyciele naprawdę odczują wzrost płac.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Pablo123 2018-05-17 16:00:11
  Ale nikomu nie bronią iść pracować do Lidla czy Biedronki lub gdzie kolwiek indziej gdzie płacą lepiej. Wtedy jak zacznie brakować nauczycieli to szkoły będą zmuszone płacić więcej żeby mieć kadrę. Ale nie przepraszam w marketach trzeba zapierpapier bo jak się usiądzie to po premii będzie i zwolnią a nauczyciel kawka posiedzieć i nic nie robić bo połowa to nawet się nie nadaje do zawodu za dużo jest mgr. Co nic nie umie a żeby się nie przepracowac to idzie na nauczyciela i psuje zawód. Tyle w temacie zmienić robotę jak płacą tak słabo wolny rynek ja po studiach humanistycznych jeżdżę ciężarówką i nie płacze a mogłem też pójść na nauczyciela i płakać że nie mam do ostatniego.
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • stop hipokryzji 2018-05-17 07:55:01
  Porównanie do nauczyciela w najniższym stopniu, zaczynającego dopiero pracę (po 20 godzin na tydzień), płaca netto do ciężko pracującej fizycznie osoby w markecie, płaca brutto. Nie róbcie z nas idiotów!
  Odpowiedz Oceń: 8 4 Zgłoś treść
 • Luuk 2018-05-17 05:58:16
  Lidl płaci już nawet 4 tyś brutto .... Biedra do 3800 brutto. A od przyszłego roku podobno 4,5 tyś ma być w Lidlu... nauczyciele zarabiają bardzo , BARDZO słabo. W Wawie bez doświadczenia w marketingu gówniary 26 lat po 7 brutto... wiem co piszę! Wstyd dla państwa takie pensje płacić
  Odpowiedz Oceń: 4 5 Zgłoś treść
 • Jadwiga_Misiak 2018-05-16 18:45:23
  Goła pensja na rękę 1751 zł. Dla stażysty bez dodatków. Większość ma dodatki, a to za bycie wychowawcą klasy(opiekunem), a to za wysługę lat, a to z innych powodów. Kokosów może nie ma, ale każdy sam wybierał zawód. Mój były nauczyciel np. zajął się handlem i otworzył sklep nie będąc jeszcze emerytem.
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • Kitty234 2018-05-16 14:48:04
  Niech mi pokażą market gdzie tyle płacą na rękę? Ha ha ha Pan Broniarz chyba nie zna rzeczywistości
  Odpowiedz Oceń: 8 5 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.