Dziś jest: 08.05.2024
Imieniny: Lizy, Stanisława
Data dodania: 2014-03-02 19:37
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 08:04

Redakcja

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / olsztyn.com.pl

Pierwszego dnia marca w całej Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Również w Olsztynie zorganizowane zostały obchody upamiętniające żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski po II wojnie światowej i powojennym wpływom ZSRR w naszym kraju.

reklama
Olsztyńskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 przed siedzibą Sądu Rejonowego przy ul. Dąbrowszczaków 44, gdzie w latach 1945-56 mieścił się Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Organizacji wystąpienia podjęła się grupa młodych ludzi zrzeszona w organizacji Porozumienie na Rzecz Upamiętnienia "Żołnierzy Wyklętych". Na plac przed obecnie remontowanym budynkiem sądu przybyło kilkudziesięciu olsztynian, w tym poseł PiS - Jerzy Szmit, jak również radni Leszek Araszkiewicz, czy Grzegorz Smoliński.

Na okolicznościowe wystąpienie lokalny performer i artysta Jacek Adams przygotował instalację na wzór tej, która zamontowana była przy wejściu do obozu Auschwitz z napisem w języku rosyjskim "Prawda was wyzwoli".

Podczas krótkiego wykładu okolicznościowego młodzi ludzie z Porozumienia na Rzecz Upamiętnienia "Żołnierzy Wyklętych" poinformowali, iż czynią starania, aby na gmachu sądu została zamieszczona tablica upamiętniająca tamte wydarzenia:

"Pamięci członków polskich organizacji niepodległościowych: Elżbiety Zawackiej ps. "Zo", Stanisława Pieszkowskiego ps. "Stadnicki" i wszystkich innych, niesłusznie przetrzymywanych, katowanych oraz mordowanych w budynkach dzisiejszego sądu i aresztu śledczego przez funcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1945-1965".

Wieczorem odbył się natomiast Marsz Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w którym udział wzięło blisko 200 osób. Trasa marszu wiodła od obecnego ratusza, poprzez al. Piłsudskiego na Plac Solidarności pod pomnik Wolności Ojczyzny.

W sobotę miały miejsce również mniej oficjalnej inicjatywy, jak m.in. pierwsza edycja turnieju piłkarskiego o Puchar "Żołnierzy Wyklętych" zorganizowana przez kibiców Stomilu.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony przez prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku.

Źródło: własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl