Narodowcy protestowali przeciwko ''niemieckiemu rewizjonizmowi'' [ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja 2016-06-19 13:20:26, kru
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Narodowcy protestowali przeciwko ''niemieckiemu rewizjonizmowi'' [ZDJĘCIA]
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Narodowcy z Warmii i Mazur protestowali w sobotę przed olsztyńskim amfiteatrem, w którym odbywał się festyn mniejszości niemieckiej.

Przed wejściem do amfiteatru, w którym odbył się w sobotę festyn mniejszości niemieckiej, warmińsko-mazurscy narodowcy rozwiesili transparent z hasłem "Precz z niemieckim rewizjonizmem". Członkowie Ruchu Narodowego rozdawali także ulotki informujące o ich stanowisku względem organizacji Landsmanschaft Ostpreussen.

- Przeciwiamy się współpracy mniejszości niemieckiej z prusackim związkiem Landsmanschaft Ostpreussen - powiedział Portalowi Miejskiemu Olsztyn.com.pl Mariusz Kowalski, reprezentujący narodowców. - Jest to organizacja, według naszych ocen, rewizjonistyczna. Mówiąca o rzeczach niewłaściwych. Mówiąca o powrocie tych ziem do Niemiec, ewentualnie mówiąca o tym, aby powstał jakiś odrębny byt składający się przede wszystkim z obywateli niemieckich.

Jak zaznaczali protestujący, nie chcą oni aby mniejszość niemiecka była "porażana antypolskimi ideologiami i zaczęła kierować się uprzedzeniami do narodu polskiego".

- Cieszymy się z ich obecności. Wierzymy, że w końcu tak jak oni mają prawa mniejszości niemieckiej w Polsce także Polacy uzyskają te prawa w Niemczech. To jest również trochę kuriozalne, że nie ma w tym przypadku równych praw. My ich szanujemy, ale niech szanują polskie prawa do polskości tej ziemi, która nie jest od wczoraj ale od wieków - dodał Kowalski.

Reprezentująca Landsmanschaft Ostpreussen w Olsztynie, Edyta Gładkowska, powiedziała mediom, że zarzuty stawiane przez Ruch Narodowy nie są prawdziwe.

- Zajmujemy się wyłącznie działalnością kulturalną, a nie polityczną - zapewniła Gładkowska.

Protest przebiegł spokojnie i trwał około dwóch godzin.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.