Monika Borzym na Olsztyn Green Festival

Ostatnia aktualizacja 2017-06-16 14:57:08, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Monika Borzym na Olsztyn Green Festival

Jedna z najbardziej utalentowanych, jazzowych wokalistek w kraju wystąpi w Olsztynie. Monika Borzym będzie jedną z gwiazd sierpniowego Green Festivalu.  

Borzym jako piętnastolatka, po dwóch latach fortepianu w szkole muzycznej na Bednarskiej, Monika wyjechała w ramach nauki języka do Stanów Zjednoczonych. Typowy dla amerykańskich liceów szeroki wybór zajęć pozwolił jej rozwijać się w wyznaczonym wcześniej kierunku, a przy tym stworzył okazję do zainteresowania się muzyką amerykańską. Szkolny zespół, w którym śpiewała, wziął udział w festiwalu big bandów w New Trire w stanie Indiana, gdzie gościem specjalnym był Terrence Blanchard i to jego koncert (z Aaronem Parksem na fortepianie i Erikiem Harlandem na perkusji) wyznaczył kierunek jej rozwoju na najbliższe lata. Monika postanowiła jak najszybciej uzyskać świadectwo maturalne w Polsce i wrócić do USA by tam kontynuować edukację. Pełne stypendium uzyskane na prestiżowej uczelni Frost School of Music w Miami umożliwiło jej zdobycie warsztatu wokalnego na światowym poziomie, a przy tym zdobycie obszernej wiedzy w zakresie innych interesujących ją dziedzin muzyki.

Po powrocie do kraju Monika otrzymała od Michała Urbaniaka zaproszenie do wzięcia udziału w inauguracyjnym koncercie festiwalu Jazz Jamboree w warszawskiej Sali Kongresowej. Jako jedyną kobietę, najmłodszą uczestniczkę koncertu i jednocześnie elektryzującą wokalistkę, Monikę trudno było przeoczyć. Obecny na widowni dyrektor wytwórni Sony niedługo po występie zaproponował jej kontrakt na trzy płyty.

W ramach solowego debiutu, razem z nowojorskim producentem Mattem Piersonem, powstała płyta "Girl Talk", smaczna kolekcja kobiecych hitów, przemienionych w szlachetne, jazzowe ballady przez czterokrotnego zdobywcę Grammy, aranżera Gila Goldsteina. Światowej klasy brzmienie zapewnili instrumentaliści tacy jak Aaron Parks, jak również Larry Grenadier oraz Eric Harland. Płyta odniosła rewelacyjny sukces błyskawicznie pokrywając się platyną.

Dwa lata później Monika wyszła do publiczności z propozycją autorskiego albumu, do którego muzykę skomponowała razem z pianistą Mariuszem Obijalskim. Ku ich zdumieniu zaproszenia do współpracy przyjęli Randy Brecker, Chris Potter oraz John Scofield - finalny skład przerósł tym samym najśmielsze oczekiwania. W przeciągu tygodnia od wydania album uzyskał status złotej płyty.

Monika Borzym to jednak z najzdolniejszych wokalistek jazzowych. Ten, kto jeszcze jej nie poznał będzie miał okazję nadrobić zaległości podczas Olsztyn Green Festival. Artystka wystąpi na jednej ze scen rozstawionych nad jeziorem Ukiel. Wyjątkowy głos Borzym idealnie wkomponuje się w scenerię olsztyńskiego festiwalu.

Olsztyn Green Festival odbędzie się 12-13 sierpnia. Na scenie, oprócz Moniki Borzym, wystąpią: Łąki Łan, duet Xxanaxx, Ten Typ Mes oraz braci Waglewskich: Fisza i Emade, Hey, Bownik, Mary Komasa, siostry Przybysz, Swiernalis, The Dumplings, Bovska, Daria Zawiałow, BeMy, L.U.C & Rebel Babel oraz duet Paula i Karol.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze