Moda na bezpieczeństwo

Data dodania: 2010-02-01 08:40:01, Natalia
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

Od wczoraj dzieci i młodzież poniżej 15. roku życia mają obowiązek noszenia kasków na stokach narciarskich. Za nieprzestrzeganie nowych przepisów grożą mandaty.

Około 4 milionów Polaków chętnie szusuje po stokach narciarskich. Niestety co roku, podczas ''białego szaleństwa'', dochodzi do kilkuset poważnych wypadków z udziałem narciarzy i snowboardzistów. 12% wszystkich urazów doznanych na stoku stanowią obrażenia głowy.

Wprowadzane właśnie zmiany ustawy o kulturze fizycznej mają zapobiec groźnym kontuzjom. Początkowo nakaz noszenia kasków miał obejmować wszystkich narciarzy, jednak ostatecznie z takim nakryciem głowy będą musiały jeździć dzieci, które nie ukończyły 15. roku życia. Choć ten pomysł może budzić pewne kontrowersje, to nie jest on w Europie niczym nowym. We Włoszech taki sam obowiązek ciąży na młodzieży poniżej 14. roku życia, a Skandynawowie muszą jeździć w kaskach bez względu na wiek.

W większości województw trwają ferie zimowe. To właśnie na ten czas przypada wprowadzenie w życie nowych przepisów, zatem warto zadbać o to, by dziecko  dysponowało odpowiednim sprzętem na stoku. Opiekunowie dzieci, którzy nie wyposażą ich w  kask, mogą zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Pamiętajmy, że nowy przepis obowiązuje na wszystkich stokach, nie tylko tych w górach. Wybierając się z dzieckiem do Rusi czy Gołdapi również musimy zaopatrzyć się w kask ochronny.

 

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • niesia 2010-02-04 09:27:25
    Może to i dobry pomysł...ale-z drugiej strony, można by stworzyć ustawę, która nakazywałaby noszenia kasków nawet w trakcie zimowych spacerów,gdyż zaśnieżone chodniki bywają równie niebezpieczne jak jazda na zatłoczonych stokach...
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
  • ola 2010-02-02 18:28:12
    patrycija ist loha
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.