Mieszkanie dla Młodych – uwaga na sankcje

Data dodania: 2013-12-17 13:48:58, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

Już dosłownie dni dzielą nas od startu programu MDM. Dla wielu młodych Polaków ma być on szansą na zakup pierwszego mieszkania państwo pomoże im w finansowaniu wkładu własnego. Jednak uwaga! Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, Mieszkanie Dla Młodych zawiera klauzule, które ograniczają sposoby korzystania z nowego lokum. Sprawdź na co uważać.

Program MDM wejdzie w życie w styczniu 2014 i będzie trwać aż do 2018 roku. Państwo chce w ten sposób wspomóc młodych w ich starcie w dorosłość. Nie ma co ukrywać,  popyt na mieszkania jest ogromny. – Klienci najczęściej szukają mieszkań dwu, trzy pokojowych położonych w dobrej lokalizacji – mówi Przemysław Stefanowski z PBG Erigo – Program MDM pozwala na zakup mieszkania, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 75 m2, a jeśli nabywca wychowuje 3 dzieci – 85 m2 więc myślę, że dobrze wpisuje się w potrzeby potencjalnych nabywców – mówi Stefanowski. Zainteresowanych wzięciem udziału w Programie pewnie nie zabraknie, warto więc zawczasu dobrze poznać jego zasady i obostrzenia. W przeciwnym razie trzeba będzie przygotować się na finansowe konsekwencje.

– Zasady działania programu reguluje Ustawa o pomocy Państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi – mówi mecenas Helena Fic, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Fic, Midloch, Syryca – Warto  przed przystąpieniem do programu dokładnie przeczytać treść tego aktu prawnego i  poznać ciążące na beneficjentach obowiązki – dodaje mec. Fic. Osoby, które kupią mieszkanie w ramach nowego programu muszą być świadome, że korzystanie z ich lokum będzie w pewien sposób ograniczone. W ciągu 5 lat od nabycia mieszkania w ramach MDM, nie można pozyskać innego lokalu mieszkaniowego (chyba, że w grę wchodzi spadek). Trzeba się też powstrzymać od wynajęcia, sprzedaży czy użyczenia  nabytego mieszkania. Dodatkowo należy pamiętać, że w ciągu 5 lat od kupienia lokum nie można użytkować go w sposób uniemożliwiający zaspokojenie naszych potrzeb mieszkaniowych (czyli nie można zamienić mieszkania w lokal użytkowy). Co grozi za złamanie tych reguł? Trzeba będzie zwrócić część otrzymanej dopłaty. Wysokość zwrotu  uzależniona zostanie od wysokości uzyskanego dofinansowania oraz czasu jaki pozostał do zakończenia  5-letniego okresu „przejściowego”.

Przypomnijmy jeszcze, że samo uzyskanie dofinansowania podlega pewnym konkretnym warunkom. O czym trzeba pamiętać w pierwszej kolejności? Program pozwala na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, pomija natomiast mieszkania z rynku wtórnego. Wielkości dopłat będą się między sobą różniły. Dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw przewidziano 10% dofinansowania do wkładu własnego. Osoby wychowujące dzieci mogą liczyć na 15% dopłaty. Cena mieszkania nie może przekraczać określonego wskaźnika ustalonego dla poszczególnych miast i województw. To nie wszystko. Udział w programie mogą wziąć tylko osoby do 35 roku życia (w przypadku małżonków decyduje wiek młodszej osoby). Z MDM nie skorzystają też osoby, które posiadają (lub w przeszłości posiadały) inne mieszkanie.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.