Miasto zamontowało nowe oświetlenie. Będzie taniej?

Ostatnia aktualizacja 2012-12-14 09:24:46, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

Ratusz zdecydował się na zamontowanie przy ulicy 1 Maja nowego, energooszczędnego oświetlenia. Piętnaście nowoczesnych lamp, generujących białe światło już rozbłysło. Prezydent Olsztyn twierdzi, że to rozwiązanie to kolejny krok w procesie szukania rozsądnych sposób na oszczędzanie.

Nowe lampy są wyposażone w sterownik umożliwiający podłączenie ich do miejskiego systemu zarządzania oświetleniem. Dzięki temu natężenie światła będzie dostosowywać się do natężenia ruchu, pogody oraz pory dnia.


- Nieustannie poszukujemy racjonalnych rozwiązań, które są nie tylko nowoczesne ale także pozwalają rozsądnie oszczędzać pieniądze – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna – Pierwsze testowe oprawy LED pojawia się przy ulicy 1 Maja – dodaje prezydent.

W ostatnim czasie wiele gmin w całym kraju decydowało się na wyłączanie ulicznych latarni w czasie nocy, w ramach poszukiwania oszczędności budżetowych. Minusem takiego podejścia jest zmniejszenie komfortu mieszkańców, a także spadek ich poczucia bezpieczeństwa. Kilka miast w Polsce wybrało inne rozwiązanie: inwestycję w oświetlenie uliczne LED. Jednym z nich jest Olsztyn.

W Olsztynie ilość opraw wynosi 8, 8 tys. o mocy 0,17 KW, opłaty za energię wynoszą ok. 2,7 mln złotych rocznie. W przypadku modernizacji oświetlenia i zastosowania opraw LED-owych z redukcją mocy z 0,093 KW do 0,072 KW, rachunek za energię byłby o ponad połowę mniejszy. Natomiast oszczędność finansowa dla miasta w skali roku wyniosłaby ponad 1,3 mln. złotych. To ponad 13 mln złotych oszczędności wygenerowanych w ciągu 10 lat. Natomiast sam okres zwrotu takiej inwestycji następuje już po 5 - 6 latach funkcjonowania systemów LED.

 

Póki co nowe oświetlenie w Olsztynie jest w fazie testów.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Marcelina 2014-03-27 13:41:24
  W wielu miastach nadal w celu oszczędności wyłącza się na pewien czas oświetlenie miejskie. I tak w godzinach popołudniowych lub nocnych gasną lampy na ulicach. Kiedyś opublikowano gdzieś dane (nie mogę teraz znaleźć tego raportu)o ile wówczas wzrasta przestępczość i liczba wypadków. Wiem, że w Polsce kilka gmin jest już 100% LED (np. Trzebielino) więc mam nadzieję, że z czasem i w Olsztynie będzie jasno, bezpiecznie i oszczędnie.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • pabloswiatlo 2012-12-19 11:31:37
  Dodam jeszcze, że na stronie Philips Lighting umieszczono specjalną aplikację, dzięki której na bieżąco można śledzić oszczędności Olsztyna po wprowadzeniu tej modernizacji. Na mapce zaznaczone są także inne miasta w Polsce, w której testowana jest technologia LED-owa w oświetleniu - http://www.lighting.philips.pl/lightcommunity/trends/led/ledlicznik.wpd
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • TT 2012-12-17 22:44:23
  Brawo dla ratusza - trzeba isc do przodu z technologia - to lepsze niz finansowanie naszych weglozernych elektrowni
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • pabloswiatlo 2012-12-17 12:29:22
  Na podobną inwestycję zdecydował się wcześniej Kraków. Chodzi o ulicę Wielicką, gdzie po jednej stronie zamontowano LED-y, a druga strona ulicy oświetlana jest dalej przez urządzenia starego typu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można porównać funkcjonowanie tych dwóch systemów oświetleniowych w identycznych warunkach. Inwestycję wdrożono na początku tego roku i niebawem będziemy znali jej efekty. Więcej o tym projekcie możecie przeczytać pod tym linkiem - https://plus.google.com/u/0/b/112746248013509463963/112746248013509463963/posts/UXjRkbQy1Qn
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze