Dziś jest: 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2019-07-19 08:46

Cezary Kapłon

Miasto przygotowuje się do renowacji dworku na Tracku

Miasto przygotowuje się do renowacji dworku na Tracku
Fot. Materiał prasowy Urzędu Maista w Olsztynie

Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał, aby miasto będące właścicielem zabytkowego dworu Beliana na Tracku, zrewitalizowało popadający w ruinę obiekt. Urząd miasta przygotowuje się do tego projektu.

reklama

Dworek Beliana popada w ruinę. Właścicielem zabytku od 2007 roku jest miasto, które jednak nie przeznacza zbyt wielu środków na jego rewitalizację. Z uwagi na to, że obiekt stoi odłogiem, niszczeje i nie są w nim prowadzone żadne prace, 22 marca skontrolował go Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

– Na podstawie kontroli zostały sformułowane zalecenia pokontrolne. Wojewódzki Konserwator Zabytków wyszczególnił w punktach, co i w jakim terminie właściciel obiektu musi wykonać. Do 31 lipca należy m.in. usunąć z wnętrza całkowicie zawalone konstrukcje stropów, czy przełożyć i uzupełnić pokrycie dachowe w obrębie głównej bryły obiektu – zaznaczył w rozmowie z nami Bartłomiej Skrago, kierownik Wydziału Inspekcji Zabytków Archeologicznych, Rejestru Zabytków, Dokumentacji Zabytków i Informatyki Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Jednak to nie wszystkie prace związane z dworkiem Beliana. Do 31 lipca 2020 roku miasto musi wzmocnić elementy konstrukcji budynku, bo niektóre z nich grożą zawaleniem, wzmocnić ściany obwodowe, dokonać naprawy zawalonych części stropów wewnątrz budynku czy zawalonego narożnika południowej dobudówki.

Wojewódzki Konserwator Zabytków zalecił, aby ostatnie prace zostały wykonane do dnia 31 grudnia 2021 roku. A są to: wykonanie izolacji pionowej i poziomej murów, przeprowadzenie kompleksowego osuszenia ścian wraz z odgrzybieniem i dezynfekcją porażonych elementów i ich impregnacją, usunąć wtórne dobudówki czy też wykonać nową stolarkę okienną. Najpoważniejszym jednak zadaniem wydaje się być przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich elewacji i wnętrza obiektu. Nie obędzie się m.in. bez rewaloryzacji z elementami rekonstrukcji ubytków tynków, warstw malarskich i detalu architektonicznego w ścianach dworku.

Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraźnie zaznaczył, że prace wynikają z konieczności przywrócenia dworkowi wartości zabytkowych.

Co na to miasto?

– Na tę chwilę przygotowujemy się do prac mających na celu realizację wskazań konserwatorskich, m.in. oczyszczenia wnętrza obiektu i przełożenia dachówki. Trwa analiza dokumentacji oraz planowanie środków na realizację prac – tłumaczy Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna.

Dworek Beliana na Tracku wybudowano pod koniec XVIII wieku. Na początku jego właścicielami był polski ród Grzymałów. Następnie wykupił go George Belian. To tutaj na świat przyszedł Oskar Belian, słynny olsztyński burmistrz, za czasów którego Olsztyn został zelektryfikowany, a w mieście pojawiły się tramwaje.

Po wojnie w dworku mieścił się PGR. W latach 90. znajdowały się tam mieszkania socjalne. A jak już wcześniej wspomnieliśmy, w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku przejęło go miasto.

Przy dworku znajduje się cmentarz rodowy Belianów.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Sculpture 2020-02-05 15:28:23 185.158.*.*
    Mam nadzieję, że WUOZ Olsztyn chroni zabytki i sprzyja ratowaniu różnych zabytków, z których sporo niestety na Mazurach niszczeje, choćby pałace (Bęsia ), dwory, plebanie (Jerutki), domy miejskie murowane i drewniane (np. podcieniowe na Warmii), wiejskie (cenne Marksewo, Klon, Dylewo, Nida, siedliska (np. okolice Mojtyn), lesniczówki (np. Zdrużno), bo kiedys nazwa Urząd Ochrony Zabytków wcale nie oznaczała rzeczywistosci! Wiele jest do uratowania! Ignorancja ochrony naszego dziedzictwa była i niestety nadal w Polsce niekiedy jest!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • starzec 2019-07-22 08:09:50 31.135.*.*
    a kto będzie dziedzicem , bo parobkami to wiadomo
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1

www.autoczescionline24.pl