Manifa wraca do Olsztyna. Kobiety wyjadą na ulicę

Ostatnia aktualizacja 2017-02-17 08:54:31, ol
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Manifa wraca do Olsztyna. Kobiety wyjadą na ulicę
Manifa 2012

Manifa po trzech latach przerwy wraca do Olsztyna. Demonstrację i towarzyszące jej wydarzenia zaplanowano na weekend 3-5 marca.

Manifa to organizowana w całej Polsce, w okolicach Dnia Kobiet, demonstracja feministyczna. Od 17 lat kobiety co rok wychodzą na ulice, bo jak twierdzą uczestniczki demonstracji - ich sytuacja jest wciąż gorsza od sytuacji mężczyzn. W Olsztynie ostatnia Manifa miała miejsce w 2013 roku. Od tamtej pory nikt nie podjął się organizacji wydarzenia. Teraz o wydarzeniu chce przypomnieć olsztyńska partia Razem, która zapowiedziała na 4 marca manifestację na Starym Mieście.

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdziemy również szkolenie na temat praw pracowniczych, spotkanie literackie, debatę “Prawa reprodukcyjne kobiet”, czy prelekcję, na której będzie można nauczyć się badać piersi. Planowany jest również pokaz filmu “Solidarność według kobiet”.

- Od ostatniej demonstracji miało miejsce wiele ważnych dla kobiet wydarzeń: zgłoszono projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji, co poskutkowało wyjściem tysięcy osób na ulice w całym kraju podczas#CzarnegoProtestu, uruchomiono sprzedaż pigułek ellaOne bez recepty, a następnie pozwolenie cofnięto, trwają prace nad wypowiedzeniem przez rząd Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej! Kolejne rządy przez lata nie rozwiązały najważniejszej przeszkody w równym traktowaniu - dyskryminacja płacowa nadal trwa. Przykładowo w 2015 roku kobiety muszą przepracować 59 dni więcej, aby ich zarobki zrównały się z zarobkami mężczyzn. Na stanowiskach dyrektorskich różnica w zarobkach wynosi aż 800 złotych - informują organizatorki manifestacji.

 

Program Manify:

Piątek (03.03.):
Szkolenie „Poznaj swoje prawa!”
✔ 16:00
✔ Siedziba OPZZ, ul. 11 Listopada 4
Udział wyłącznie na zapisy: manifaolsztyn2017@gmail.com.

Spotkanie literackie i debata „Masz prawo mówić!” 
✔ 19:00
✔ Wydział Sztuki UWM, sala nr 17, ul. Szrajbera 11

Sobota (04.03.): 
#ManifaOlsztyn ,,Wszystkie mamy prawa!”(demonstracja)
✔ 12:00
✔ Stare Miasto

Debata „Prawa reprodukcyjne kobiet!”
✔ 15:00
✔ Polsko-Niemieckie Centrum Młodzieży Europejskiej, Okopowa 25

Niedziela (05.03.):
Prelekcja na temat badań piersi „Weź życie w swoje ręce!”
✔ 17:00
✔ Klubokawiarnia Filmowa Awangarda Bis, ul. Staromiejska 13

Pokaz filmu „Solidarność według kobiet”
✔ 18:00
✔ Klubokawiarnia Filmowa Awangarda Bis, ul. Staromiejska 13

 

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • korek1 2017-02-17 18:27:00
    Kiedy Olsztyn zacznie promować ludzkie sprawy a nie jakieś głupie slogany w tym to chyba w całej Polsce prym wiedziemy a to raczej chluby nie przynosi z tej mądrości wszyscy jakoś POgłupieli.
    Odpowiedz Oceń: 3 4 Zgłoś treść
  • k0rw1n 2017-02-17 09:20:20
    Skoro kobiety zarabiają mniej, to mężczyźni powinni się bać, bo pracodawcy zaczną zwalniać mężczyzn i zatrudniać kobiety, skoro za niższe pieniądze są w stanie wykonać tę samą pracę!
    Odpowiedz Oceń: 10 8 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.