Lokalni działacze SLD o srebrnej rewolucji

Data dodania: 2018-10-11 12:25:24, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Lokalni działacze SLD o srebrnej rewolucji

Lokalna lewica chce zadbać o seniorów. KKW SLD Lewica Razem w Olsztynie - przedstawił kolejny punkt swojego programu samorządowego: "Srebrna Rewolucja". Jakie założenia zawiera?

Działacze SLD z Warmii i Mazur zaprezentowali swój pomysł na ''srebrną rewolucję'', którą obiecują wprowadzić po wygranych wyborach samorządowych.

- Starzenie się społeczeństwa to jedno z najważniejszych wyzwań, które dzisiaj przed nami stoi. Musimy zapewnić seniorom godne warunki życia, w tym – aktywności społecznej, kulturalnej i ekonomicznej na miarę ich potrzeb i możliwości. Dzisiaj ludzie starsi często skazani są na bardzo niskie dochody i pozbawieni wsparcia w codziennym życiu. Chcemy to zmienić! Będziemy wspierać aktywność społeczną, rekreacyjną i sportową osób starszych. Mądrze rządzone gminy, powiaty i województwa mogą sprawić, by seniorzy żyli lepiej – informuje Marcin Kulasek lider listy do sejmiku województwa.

W ramach pomocy seniorom SLD proponuje między innymi Kartę Seniora – dla każdego, kto ukończył 60. rok życia. Byłaby to karta zniżek na usługi zdrowotne, rekreacyjne, edukacyjne i sportowe świadczone zarówno przez podmioty prywatne, jak i publiczne, a także – darmowy dostęp do usług, za które z reguły pobierana jest opłata, jak zajęcia sportowe i rekreacyjne czy wydarzenia kulturalne.

W ramach programu miałaby powstać także Rada Seniorów.

- Każdy wójt, burmistrz i prezydent miasta musi korzystać z mądrych rad i opinii przedstawicieli seniorów. Mogą oni opiniować nie tylko projekty, które dotyczą nich samych, ale także wiele innych spraw, dotyczących naszych gmin i miast. To seniorzy najlepiej znają miejsce, w którym spędzili swoje dzieciństwo, młodość i czas aktywności zawodowej. Będziemy czerpać z ich wiedzy i doświadczeń – czytamy w programie SLD.

Działacze SLD proponują również wprowadzenie specjalnego przycisku.

- Każdy mieszkaniec powyżej 65. roku życia będzie mógł wezwać pomoc medyczną, wykorzystując specjalny przycisk w swoim mieszkaniu. Naciśnięcie przycisku uruchomi głośnomówiące połączenie z pracownikiem medycznym i umożliwi natychmiastowe udzielenie pomocy potrzebującemu. Samorządy sfinansują wyposażenie seniorów w takie urządzenia i zorganizują skoncentrowany wokół niego system pomocy – wyjaśniają.

Srebrna rewolucja to także dobra opieka zdrowotna dla seniorów oraz samorząd przyjazny aktywnym seniorom.

Nie zabrakło również punktu dotyczącego darmowych przejazdów dla seniorów powyżej 65. roku życia. Osoby te miałyby prawo do darmowych przejazdów lokalną i regionalną komunikacją publiczną: autobusami, tramwajami, metrem, a także – kolejami regionalnymi.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.