Leśnicy przywracają populację ptaków, które kiedyś prawie wyginęły

Data dodania: 2019-06-18 17:30:00, mjs
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Leśnicy przywracają populację ptaków, które kiedyś prawie wyginęły
Sokół wędrowny
Fot. RDLP w Olsztynie

Leśnicy z Nadleśnictwa Nowe Ramuki próbują przywrócić nadrzewną populację sokoła wędrownego. Ptaki te w latach 60. ubiegłego wieku niemal wyginęły. Wszystko przez stosowanie pestycydów w rolnictwie.

W Nadleśnictwie Nowe Ramuki pojawili się nowi mieszkańcy. Mowa o sokołach wędrownych, które w latach 60. XX w. przez wykorzystywanie w rolnictwie pestycydy, niemal całkowicie wyginęła. Teraz leśnicy, współpracując ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” starają się przywrócić populację tych ptaków.

Od czerwca pracownicy nadleśnictwa podjęli próby przywrócenia sokołów do lasu. 11 młodych ptaków umieszczono w specjalnych gniazdach reintrodukcyjnych, czyli metalowych klatkach, zawieszonych na drzewach. Każdy osobnik został zaobrączkowany – w tym celu wykorzystano kolorowe obrączki ornitologiczne i obserwacyjne, dzięki którym będzie możliwa ich identyfikacja.

Wkrótce klatki zostaną otwarte, a sokoły stopniowo będą się przyzwyczajały do życia na wolności. W tym czasie zwierzęta będą szukały swojego miejsca, aby w przyszłości, gdy osiągną dojrzałość, mogły założyć własne gniazda.

Źródło: własne/RDLP w Olsztynie

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • curwer ecu 2019-06-18 20:38:28
    A na czym te sokoły wędrowne mają "założyć swoje gniazda" jeśli leśnicy wycinają trzydziestoletnie drzewa dla tartaków i nie zostawiają żadnych żeby porosły sobie ze dwieście lat dając podstawę dla gniazd dużych ptaków i na dziuple dla dzieciolow
    Odpowiedz Oceń: 19 1 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.