Leśnicy przegrali walkę z aeroklubem. Z Dajtek zniknie 21 hektarów lasu

Data dodania: 2019-05-17 10:14:05, mjs
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Leśnicy przegrali walkę z aeroklubem. Z Dajtek zniknie 21 hektarów lasu
Fot. RDLP w Olsztynie

Nadleśnictwo Kudypy poinformowało, że po kilkuletniej batalii o las przy Dajtkach leśnicy ostatecznie przegrali walkę z aeroklubem. Pod topór pójdzie 21 hektarów lasu, usunięte zostaną nawet 150-letnie drzewa.

Po kilkuletniej walce o las przy lotnisku na Dajtakch Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że drzewa są przeszkodą lotniczą. Oznacza to, że pod topór pójdzie 21 hektarów lasu. Znikną nawet te najstarsze, 95-letnie drzewa. Są to głównie sosny, świerki, dęby i brzozy. Leśnicy z Nadleśnictwa Kudypy podają, że rosną tam nawet 150-letnie drzewa. Zgodnie z decyzjami prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego wszystkie drzewa muszą zostać usunięte.

- Nadleśnictwo Kudypy wykorzystało całą drogę prawną, aby uniknąć tej wycinki. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił jednak niedawno nasze skargi kasacyjne, co oznacza, że decyzje Urzędu Lotnictwa Cywilnego trzeba wykonać – mówi nam Adam Pietrzak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Choć dla leśników decyzja sądu jest kontrowersyjna, to dyrektor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego widzi to inaczej.

- Wyrok NSA jest ostateczny. Czy jest kontrowersyjny? Nie. Wynika z obowiązującego w Polsce prawa, w tym oczywiście prawa lotniczego. Nadleśnictwo Kudypy wie o tym fakcie doskonale, a jedynie co robi na dzień dzisiejszy to nieobiektywnie informuje opinię publiczną o tym wyroku. Wycinka lasu, a właściwie nie lasu, a przeszkód lotniczych jest konieczna. Bezpośrednio wiąże się z bezpieczeństwem wykonywania operacji lotniczych na lotnisku Olsztyn Dajtki. Jednocześnie nie wyłącza obszaru z działalności gospodarczej lasów, o czym informuje Nadleśnictwo, czym wprowadza opinię publiczną w błąd – tłumaczy Jacek Stawowczyk, dyrektor aeroklubu.

Prezes dodaje, że na początku działalności nie było nasadzeń lasu, więc latanie nie było aż tak utrudnione jak teraz.

- Przypominam, że lotnisko to, decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jest lotniskiem publicznym. Operacje lotnicze wykonują z niego nie tylko piloci aeroklubu, ale także piloci - w tym ci którzy wykonują loty na rzecz olsztyńskiego biznesu - z całej Europy. Lotnisko jako takie powstało w 1913 roku, a aeroklub funkcjonuje na nim od roku 1946. Lasy Państwowe doskonale zdają sobie sprawę, iż w początkach działania lotniska Olsztyn Dajtki oraz jeszcze w latach 50-tych XX wieku, dookoła lotniska nie było nasadzeń lasu. Pierwsze informacje dotyczące konieczności regulacji sprawy przeszkód lotniczych wokół lotniska, sięgają pism kierowanych przez aeroklub do LP w latach 80-tych XX wieku – wyjaśnia Jacek Stawowczyk.

I dodaje: - Bezpieczeństwo ludzi zawsze posiada priorytet nad innymi sprawami, a w tym przypadku chodzi właśnie o bezpieczeństwo ludzi.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy wycinka się odbędzie, wszystko zależy od rozmów między władzami Nadleśnictwa Kudypy oraz Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego.

- Na chwilę obecną władze klubu chcą spotkać się z władzami Nadleśnictwa Kudypy i ustalić harmonogram prac, mających na celu wykonanie wyroku sądu – mówi dyrektor aeroklubu.

Wycinki dokonają zarówno leśnicy, jak i przedstawiciele olsztyńskiego aeroklubu.

- Nadleśnictwo Kudypy musi usunąć 4 hektary 11-letniego młodnika, natomiast zgodnie z decyzjami UCL przeszkody lotnicze na pozostałych 17 hektarach prawie 100-letniego lasu ma usunąć aeroklub, a Nadleśnictwo Kudypy musi mu tylko udostępnić teren. O żadnym nasadzeniach kompensacyjnych w tym przypadku nie ma mowy – podsumowuje Adam Pietrzak.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • szybowiec 2019-05-21 19:42:52
  Rżnąć ile wlezie. Wyrok sądu, to wyrok sądu.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Ruda 2019-05-19 15:29:34
  Szanowna wladzo Aeroklubu a zgode Ministra Srodowiska na wyciecie tyle hektarow lasu to macie??? Jest ustawa o Ochronie Zwierzat!!! Co sie stanie wtedy ze zwierzetami i ptakami lesnymi???Zgina!
  Odpowiedz Oceń: 9 3 Zgłoś treść
 • Issru 2019-05-19 14:14:21
  ..to moze zamknac areoklub skoroo zycie ludzi chodzi..to przeciez tez wyjscie he
  Odpowiedz Oceń: 8 2 Zgłoś treść
 • Janusz Pisiewicz 2019-05-19 11:21:36
  Toć wystarczy ogłosić że korniki i już po sprawie...
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść
 • edfghb 2019-05-18 23:14:16
  dudaitusek bedom mogli nowymi samolotami małymi u nas lądować ...za pieniądze kowalskiego, który nie ma na bilet na pociag, zeby dzieciom morze pokazać ...
  Odpowiedz Oceń: 5 6 Zgłoś treść
 • wertgyh 2019-05-18 23:10:19
  kiedy ognisko? będą kiełbaski, czy własne trzeba?
  Odpowiedz Oceń: 5 5 Zgłoś treść
 • ols 2019-05-17 19:31:55
  Tzw. ekolodzy nie protestują?
  Odpowiedz Oceń: 10 6 Zgłoś treść
 • dhgsjh 2019-05-17 18:14:57
  "Leśnicy przegrali walkę " - bezsensowny tytuł !
  Odpowiedz Oceń: 10 7 Zgłoś treść
 • SZWED 2019-05-17 16:35:31
  Nadleśnictwo zgłaszało sprzeciw wycince lasku przy lotnisku,a co robią z wycinką lasów m.in. na trasie Olsztyn-Zgniłocha i wielu wielu innych miejscach gdzie sprzedają dłużyce za grosze dla tartaku Ikei w Wielbarku. Tu cisza...Problemu nie widzą.Obłuda.
  Odpowiedz Oceń: 17 6 Zgłoś treść
 • charlie31 2019-05-17 11:28:56
  Nareszcie bo może też będzie wydłużony pas startowy, bardzo dobra decyzja.
  Odpowiedz Oceń: 28 27 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.