Olsztyn dopłaci do zabiegów in vitro? Pomysł ''Nowoczesnej''

Data dodania: 2016-11-25 13:24:08, ol
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Olsztyn dopłaci do zabiegów in vitro? Pomysł ''Nowoczesnej''

''Nowoczesna Olsztyn'' przygotowała projekt uchwały w sprawie dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu miasta Olsztyna. Działacze partii, która opracowała program dofinansowania zabiegów metodą in vitro przez lokalne samorządy, wspiera tego typu działania w całej Polsce. Podobne uchwały przyjęły już rady miasta Bydgoszczy, Torunia, Gdańska i Poznania.

Projekt jest odpowiedzią Nowoczesnej na wygaszony w czerwcu, przez ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła z PiS, rządowy program wsparcia tej metody leczenia niepłodności w Polsce. Przez trzy lata jego funkcjonowania na świat przyszło ponad 5 tysięcy dzieci. Obecnie pary, które chcą skorzystać z in vitro, pokrywają koszty zabiegu w całości. A te są niemałe.

- Tam gdzie państwo abdykowało, mieszkańcom musi pomóc samorząd terytorialny. Stąd też inicjatywa Nowoczesnej, która miała już swoja odsłonę w wielu miastach Polski, dzisiaj inicjujemy ją w Olsztynie – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej poseł Mirosław Pampuch.

Członkowie partii zaprezentowali projekt uchwały Rady Miasta Olsztyna, w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców Olsztyna w latach 2017-2019”.

Program zakłada dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta. Na pomoc mogłyby liczyć pary z Olsztyna. Refundacja miałaby pokryć jedną procedurę in vitro w kwocie 5 tysięcy złotych.

Poseł Mirosław Pampuch poinformował, że w tej sprawie rozmawiał z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem, który wyraził wstępną akceptację na realizację pomysłu dofinansowania in vitro ze środków samorządowych.

Z kolei radny miejski Nowoczesnej Tomasz Głażewski poinformował, że kolejnym etapem będzie zwrócenie się do wszystkich klubów Rady Miasta z propozycją wsparcia projektu i złożenia pod nim podpisów. - Liczymy na zrozumienie problemu niepłodności par z Olsztyna i na przychylność radnych, co do realizacji programu w naszym mieście – mówił radny.

- Dokument przekażemy prezydentowi i radnym. Jeśli uchwała nie zostanie przyjęta, Nowoczesna rozpocznie zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim - poinformowała sekretarz Warmińsko-Mazurskiej Nowoczesnej Izabela Smolińska-Letza.

Program dofinansowania zabiegów in vitro przez lokalne samorządy został przygotowany przez Nowoczesną we współpracy z prof. dr. hab. n. med. Wiesławem Szymańskim – byłym konsultantem krajowym w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Zyskał on pozytywne opinie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Stowarzyszenia „Nasz Bocian”.

 

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • korek1 2016-11-27 19:05:04
  Bujda na resorach in vitro to nie leczenie niepłodności to zabieg poczęcia dziecka,który z leczeniem nie ma nic wspólnego żadna kobieta po in vitro naturalnie nie zajdzie w ciążę więc jakie to leczenie.
  Odpowiedz Oceń: 3 5 Zgłoś treść
 • Isruu 2016-11-25 22:16:12
  Właśnie tyle dzieci czeka na miłość i rodzinę.. i uważam że jeżeli ktoś nie może a chcę mieć swoje z in vitro powinien sam sobie to sfinansować..my już się jako podatnicy na za wiele rzeczy składamy które nas nie tyczą i często tyczyć nigdy nie będą...
  Odpowiedz Oceń: 7 7 Zgłoś treść
 • Jadwiga_Misiak 2016-11-25 14:56:13
  Ciekawe czy radny Głażewski zna problem bezpłodności olsztyńskich par? Czy zna konkretne liczby? Oczekiwania? Czy wszystkie działania i zabiegi prozdrowotne jak wspomniane in vitro nie powinny być finansowane z naszych składek na ubezpieczenie zdrowotne? No i jak to wpłynie na budżet Olsztyna? Podobno koszty reformy szkolnej rządu PiS, zgodnie ze słowami prezydenta są wystarczająco wysokie, więc i koszty finansowania n vitro byłyby zapewne niemałe. Pomyśleć, że tak wiele dzieci czeka na adopcję...
  Odpowiedz Oceń: 7 5 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.