Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2016-02-04 10:57

sm

Kontrowersje wokół zmiany nazw przystanków. Jest ''Galeria'' i ''Auchan'', a ''Aura Centrum'' brak

Błaha sprawa zmiany nazwy przystanku przy ul. Sikorskiego, która nastąpiła po przemianowaniu się marketu Real na Auchan, okazuje się budzić sporo emocji. Radny SLD Krzysztof Kacprzycki pyta wprost – od kiedy takie decyzje podejmują urzędnicy bez zgody Rady Miasta i dlaczego przystanki przyjmują nazwy wybranych obiektów za darmo, a inne obiekty są pomijane?  

reklama

Przypomnijmy, od środy przystanek przy ul. Sikorskiego zmienił nazwę z ''Real'' na ''Auchan'' w związku z przejęciem poprzedniego sklepu przez nową sieć hipermarketów. Co prawda zmiana nastąpiła jedynie na wyświetlaczach miejskich autobusów i tramwajów, a lektor w pojazdach wciąż mówi o przystanku ''Real'', ale nie w tym tkwi problem.

Jak uważa radny SLD Krzysztof Kacprzycki zmiana nazw przystanków musi być ustalona przez radnych stosowną uchwałą, a w tym przypadku taki dokument nie powstał. Urzędnicy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu wyjaśniają, że w tym przypadku zachodzi... ważny interes społeczny.

- Zmiana nawy przystanku wymaga zmiany uchwały Rady Miasta Olsztyna i taką uchwałę przygotowujemy na najbliższą sesję. Z drugiej strony ustawa o publicznym transporcie zbiorowym nakłada na organizatora przewozów obowiązek administrowania systemem informacji dla pasażera. Uznaliśmy, że zachodzi tu ważny interes społeczny i mieszkańcy powinni otrzymać informację zgodną ze stanem rzeczywistym – wyjaśnia nam rzecznik ZDZiT Paweł Pliszka.

Kwestia podjęcia odpowiedniej decyzji o zmianie nazwy to nie jedyna, zdaniem radnego, kontrowersja w tej sprawie.

Jak twierdzi Kacprzycki – skoro obiekty handlowe dostają w Olsztynie taką reklamę jak nazwa przystanku – być może należałoby pomyśleć o opłacie na rzecz miasta.

Zdaniem radnego, w innym razie przystanek przy Sikorskiego mógłby przecież nazywać się Sikorskiego-myjnia, Sikorskiego – Sklep rowerowy, a nie ''Auchan''. Tylko wtedy można, zdaniem radnego, mówić o sprawiedliwości wobec prywatnych firm w okolicy.

Do dyskusji na ten temat włączyli się również olsztynianie, którzy twierdzą, że nazywanie przystanków nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością i tu przypominają sprawę Aura Centrum – galerii przy al. Piłsudskiego, która po tym, jak Galeria Warmińska dostała swoją nazwę przystanku, wystąpiła o podobną zmianę na rozkładach dla siebie. Wniosek został jednak odrzucony. Rzecznik drogowców wyjaśniał tę decyzję głosowaniem mieszkańców Olsztyna z 2012 roku.
Wtedy olsztynianie zdecydowali w ankiecie ówczesnego ZKM-u, że chcą przystanku ''Centrum'' nie zaś ''C.H. Alfa Centrum''.

W Olsztynie przy ustalaniu nazw przystanków najpierw brane pod uwagę są nazwy ulic. Jeśli nazwa ulicy powtarza się w przypadku kilku przystanków na trasie, wtedy uzupełniana jest o nazwę charakterystycznego obiektu użyteczności publicznej będącego w okolicy. Jeśli to nie jest możliwe wtedy nazwa bierze się od innych obiektów, które wszyscy olsztynianie dobrze znają.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

  • Tereza66 2016-02-05 07:34:56 213.73.*.*
    Dobry pomysł na dodatkowe dochody do budżetu miasta.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Diuks 2016-02-05 00:51:21 46.112.*.*
    Pętla teczowy las- endorfina lub myjnia bajkowa ... Ale tramwaje na jarotach to nie ul. Kanta tylko "Pub U Kanta" kazdy na jarotach zna:) 50tys. Miesiecznie!!! Tzn. Kazdorazowa reklama 1zl razy sluchajacy klient = ilosc pasazerow dziennie na trasie, wydruk ulotki moze jest tanszy ale nie umozliwia przyciagniecia klienta ktory jest 100m od obiektu;)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • SPW 2016-02-05 00:19:13 88.156.*.*
    dobrze chłop gada po 50tyś rocznie,a kasę na juniorów STOMILU
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
  • edo 2016-02-04 20:57:18 88.156.*.*
    bo arbuz uważa że może wszystko
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
  • Paweł Klonowski 2016-02-04 18:35:58 88.156.*.*
    Bardzo dobry pomysł Panie Radny! Firmy powinny płacić za prawo do nazwy przystanka informującego o bliskości ich lokalizacji. Ofertę powinien móc złożyć każdy przedsiębiorca. Kryterium cenowe. Co 2 lata nowe postępowanie by dać szansę nowym podmiotom.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
  • Jadwiga_Misiak 2016-02-04 14:59:31 83.3.*.*
    W jednym przypadku to "mieszkańcy sami wybrali nazwę", a tu..."Urzędnicy dostrzegli interes publiczny". Sami? :) Oczywiście, że sami w imieniu mieszkańców dostrzegli ów "interes". OJ, oj, bo CBA lubi pracować w Olsztynie. Brawo Panie Radny Kacprzycki. Brawo za walkę o równe prawa dla wszystkich handlowców w Olsztynie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2

www.autoczescionline24.pl