Opłata przekształceniowa zamiast użytkowania wieczystego. Olsztynianie z szansą na maksymalne wsparcie

Data dodania: 2019-01-07 13:41:13, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Opłata przekształceniowa zamiast użytkowania wieczystego. Olsztynianie z szansą na maksymalne wsparcie
Radny Michał Wypij wnosi o wprowadzenie 98 proc. bonifikaty
Fot. Michał Wypij/FB

W związku z nowelizacją ustawy o użytkowaniu wieczystym, od tego roku znika opłata za użytkowanie wieczyste gruntów, na których stoją bloki mieszkalne czy domy jednorodzinne. Za przekształcenie na własność trzeba będzie jednak zapłacić. Ile zapłacimy w Olsztynie? To zależy na jaką bonifikatę wyrażą zgodę nasi radni.

Do tej pory właściciele mieszkań i domów, corocznie do końca marca, wnosili do ratusza opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu. Ta opłata, oprócz podatku od nieruchomości, była sporym obciążeniem w rocznym budżecie przeciętnego olsztynianina.

Z początkiem tego roku weszło nowe prawo, które sprawia, że użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów. Znika tym samym opłata za użytkowanie wieczyste. To jednak nie oznacza, że pozbędziemy się wydatku. Wprowadzona została opłata przekształceniowa, którą będziemy wnosić w 20 rocznych ratach. Opłata ta ma być równa kwocie za użytkowanie wieczyste w danym roku.

Jest jednak możliwość ubiegania się o bonifikatę, jeśli dokonamy płatności za przekształcenie w całości -  ''z góry''.

W ustawie przewidziano obligatoryjną bonifikatę w wysokości 60 proc. dla użytkowników gruntów Skarbu Państwa – w przypadku płatności z góry dokonanej w 2019 r., w kolejnych latach bonifikata maleje o 10 proc. rocznie. Takie same zasady dla gruntów miejskich przyjęli olsztyńscy radni.

Jak zakłada jednak ustawa - nic nie stoi na przeszkodzie, by udzielane przez władze samorządowe bonifikaty były wyższe niż te przewidziane dla gruntów Skarbu Państwa. To zależy od ustaleń radnych miasta. 

Czy tak będzie w Olsztynie? Taki jest cel radnego Michała Wypija.

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta złożę projekt uchwały podnoszący wysokość bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego do 98%! Obecnie jest to jedynie 60%! Liczę na wsparcie wszystkich opcji politycznych – poinformował.

Gdyby tak się stało pierwsza opłata przekształceniowa stałaby się jednocześnie opłatą jednorazową. Przy tak wysokich bonifikatach mieszkańcy chętnie korzystaliby z możliwości wniesienia całości opłaty od razu. 

Czy radni przychylą się do postulatu radnego Zjednoczonej Prawicy? Dowiemy się już niebawem.

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • Ona31 2019-01-11 06:51:38
  Nie rozumiem tego. Jesli za grunt co roku płacę 250zl to teraz ile? Sory za glupia jestem moze ktos wytlumacyc mi to?
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Kacpero1 2019-01-08 21:47:56
  Ludzie tu nie chodzi o to czy jest to tanio czy drogo. Czy "ograbimy" budżety lokalneczy nie. Ale oto że nie ma czegoś takiego w prawie cywilnym innych państw.
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-01-07 22:18:24
  Towar jest tyle warty za ile go ktoś kupi. To zasada w gospodarce podstawowa. To ze ktoś moźe zapłacic 2% wartości nie oznacza że wszyscy od razu złożą wnioski o przekształcenie. Ludzie ocenią i podejmą decyzję. Juz w historii była formacja którą szalała grunty i zabierała wlascicielom ich własność dla dobra państwa. Teraz inna formacja rozdawać chce te scalone grunty. Co nagle to po diable. Tanie mięso jedzą psy.
  Odpowiedz Oceń: 7 7 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-01-07 20:47:14
  Jest jeszcze szansa na przebicie oferty. Kto da 99% bonifikaty?
  Odpowiedz Oceń: 8 3 Zgłoś treść
 • Miś Uszatek 2019-01-07 16:59:32
  Znając życie to maksymalnej bonifikaty nie będzie dlatego że to oznaczałoby brak wpływów do budżetu z tej opłaty w latach następnych a to oznacza mniej pieniędzy na wydatki i inwestycje.
  Odpowiedz Oceń: 10 2 Zgłoś treść
 • Janusz Pisiewicz 2019-01-07 16:35:40
  W dobie rosnących cen i kosztów utrzymania, to bardzo słuszna koncepcja...
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • Robert 35 2019-01-07 15:45:05
  Bardzo dobrze,oby tak się stało
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • Zuch 2019-01-07 15:19:31
  No w końcu! Użytkowanie wieczyste, to łupienie mieszkańców co roku za grunt na którym stoi ich dom, mieszkanie. Zjawisko nieznane w innych krajach. Wypij dobrze gada, polać mu :)
  Odpowiedz Oceń: 18 5 Zgłoś treść
 • Grzybowski 2019-01-07 14:52:45
  Bardzo dobre rozwiązanie!
  Odpowiedz Oceń: 12 5 Zgłoś treść
 • w 2019-01-07 14:19:03
  łatwo jest rozdawać nieswoje
  Odpowiedz Oceń: 20 5 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.