Koniec z dotacjami dla domów samopomocy prowadzonych przez ''agenta Tomka''

Ostatnia aktualizacja 2017-08-11 10:26:05, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Koniec z dotacjami dla domów samopomocy prowadzonych przez ''agenta Tomka''

Fundacja Helper prowadząca sześć domów samopomocy, w tym dom dla osób cierpiących na Alzheimera w Olsztynie, musi zwrócić część dotacji pozyskanej ze środków publicznych z powodu niewłaściwego jej wykorzystania. Poza tym wszystkie domy samopomocy, które dotąd prowadziła fundacja Tomasza Kaczmarka i jego żony, mają – zgodnie z nakazem wojewody – przejąć inne podmioty wyłonione przez samorządy.  

Przypomnijmy, fundacja Helper od przeszło sześciu lat działa na Warmii i Mazurach prowadząc domy samopomocy, w tym olsztyńskie ''Centrum Alzheimera-Dar Serca''. Przez lata domami zarządzała Katarzyna Sztylc, obecnie Kaczmarek. W ostatnim czasie władze w fundacji przejął jej mąż Tomasz Kaczmarek, znany jako ''agent Tomek'' (były agent CBA i poseł PiS-u - red.).

Fundacja od początku działa i utrzymuje środowiskowe domy samopomocy z dotacji pozyskanych z publicznych środków przyznawanych przez samorządy.

Od ubiegłego roku nad Helperem wiszą czarne chmury. Olsztyńska prokuratura wszczęła bowiem śledztwo, by wyjaśnić co stało się z 12 mln złotych, które w latach 2012-2014 pozyskało stowarzyszenie Helper. Fundacja miała korzystać z usług jednej z bartoszyckich firm budowlanych przy remoncie i adaptacji swoich placówek, a kosztorysy wystawiane przez tę firmę miały być zawyżane. Na remont placówek Helper pozyskiwał środki od jednostek samorządu terytorialnego w Olsztynie, Reszlu, Purdzie i Jedwabnie, które z kolei otrzymywały niezbędne na ten cel środki od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

To jednak nie koniec problemów fundacji prowadzonej przez Kaczmarków. Urzędnicy wojewody podczas jednej z kontroli wydatkowania środków publicznych przez fundację stwierdzili liczne nieprawidłowości. Wojewoda zakwestionował wydatki fundacji opiewające na kwotę około 2 mln złotych. Część publicznych pieniędzy miała być wydawana między innymi na ekskluzywne kosmetyki, zabawki dziecięce, zakup drona, czy markową odzież. Fundacja miała również wynajmować auta od firmy, której współwłaścicielką jest żona Kaczmarka, była prezes stowarzyszenia Helper.

Z dniem 9 sierpnia prezydent Olsztyna wydał zarządzenie w sprawie powołania zespołu kontrolującego środowiskowy dom samopomocy przy ulicy Jacka Kuronia 16 w Olsztynie.

- Kontrole w środowiskowym domu Dar Serca w Olsztynie prowadzonym przez Europejskie Stowarzyszenie wsparcia Społecznego Helper w zakresie prawidłowości realizacji umowy nadal trwają. Jedna z kontroli zakończyła się wydaniem decyzji administracyjnej o zwrocie części dotacji. W chwili obecnej Stowarzyszeniu przysługuje odwołanie od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które wyda w tej sprawie decyzję – informuje Karolina Kamińska z Urzędu Miasta Olsztyna.

To jednak nie koniec. Oprócz żądania zwrotu dotacji, wojewoda nakazał samorządom – dotąd dotującym działalność Helpera – by rozwiązały z tym podmiotem umowy. 

- Otrzymaliśmy od wojewody polecenie rozwiązania umowy z Helperem i wyznaczenia nowego podmiotu realizującego zadanie do dnia 1 września 2017 roku. Uważamy, że nie jest to wystarczająca ilość czasu do przeprowadzenia wszystkich czynności. Z powodów organizacyjnych i logistycznych nie mamy możliwości zorganizowania we wskazanym terminie wykonawcy zastępczego, ani też przejęcia obiektów administrowanych przez stowarzyszenie „Helper”. Nie posiadamy także wolnych miejsc w innych placówkach tego typu (kategoria C), do których moglibyśmy przenieść, nawet tymczasowo, pensjonariuszy korzystających z oferty stowarzyszenia – dodaje Karolina Kamińska z olsztyńskiego ratusza.

Ratusz ma więc nie lada problem. Musi znaleźć miejsce dla około 110 osób cierpiących na chorobę Alzheimera.

- Działania pospieszne i nieprzygotowane mogą zaszkodzić osobom korzystającym z opieki w tej placówce. Mając na uwadze, że termin związania umową ze stowarzyszeniem „Helper” upływa 31 grudnia 2017 zwróciliśmy się z prośbą do wojewody o ponowne przeanalizowanie wskazanej w piśmie daty. Zmiana terminu pozwoliłoby nam na przygotowanie się do przejęcia zadań i wyłonienie nowego wykonawcy – wyjaśnia Kamińska.


 

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • xnx 2017-08-17 06:58:17
  Oj to nasz prezydent podpadł agentowi Tomkowi ciekawe kiedy go wywloką z ratusza chłopaki w kominiarkach
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • braaz 2017-08-11 21:57:59
  szkoda że ratusz działał nieśpiesznie i jest zupełnie nieprzygotowany do przejęcia zadania mimo że od marca wiedział o nieprawidłowościach także działaj Piotrek działaj...
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2017-08-11 11:12:14
  Tego typu przedsięwzięcia zawszeni w zastanawiają. Duże pieniądze niby dla potrzebujących, a zarządzający fundacją zachowują się jak biznesmeni... samochód z górnej półki, dom w wyjątkowej lokalizacji... nie rozumiem chyba.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.