Kolejny pacjent wybudzony ze śpiączki w olsztyńskiej klinice ''Budzik dla dorosłych''

Data dodania: 2019-02-07 12:44:22, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Kolejny pacjent wybudzony ze śpiączki w olsztyńskiej klinice ''Budzik dla dorosłych''
Klinika ''Budzik dla dorosłych''
Fot. uwm.edu.pl

Kolejny sukces olsztyńskiej kliniki ''Budzik dla dorosłych'', działającej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Ze śpiączki wybudzono właśnie 15. pacjenta.

Do 2016 roku w Polsce brakowało miejsca, w którym prowadzona byłaby terapia dorosłych pacjentów w śpiączce, a jak pokazują statystyki rocznie około 4 tysięcy osób zapada w śpiączkę. Część pacjentów umiera, część się wybudza od razu, ale jest również ta część, która pozostaje w zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią.

To właśnie z myślą o nich w 2016 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie powstała klinika ''Budzik dla dorosłych''.

Dziś klinika może dopisać do listy sukcesów kolejną pozycję. Wybudzony ze śpiączki został już 15 pacjent. To 51-latek z Gdańska, który zapadł w śpiączkę 4 miesiące temu po wypadku samochodowym.

- W tej chwili pacjent mówi, stawia pierwsze kroki, ma jeszcze zaburzenia pamięci, ale ta pamięć powoli będzie mu wracała. W ciągu miesiąca uda się do domu – poinformował na uwm.edu.pl, dr Łukasz Grabarczyk, kierownik kliniki „Budzik dla dorosłych".

Olsztyński Budzik to jednak za mało. Jest tu tylko 8 łóżek, a oczekujących na przyjęcie aż 600 osób. Ma się to więc zmienić. Kolejna klinika ma powstać obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Do życia powołają ją wspólnie: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, mazowiecki Szpital Bródnowski oraz Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Klinika miałaby zacząć działać w 2022 roku, a ministerstwo sprawiedliwości ze specjalnego Funduszu Sprawiedliwości przeznaczy na ten cel 40 mln złotych.

Źródło: uwm.edu.pl/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.