Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2019-03-20 11:53

Iwona Starczewska

Kolejny akt wandalizmu. Celem padł znak drogowy

Kolejny akt wandalizmu. Celem padł znak drogowy
Fot. Piotr Zabuski/Twitter

Zniszczony przystanek autobusowy, śmietnik, ławka w parku, czy znak drogowy – wiele zgłoszeń tej treści wciąż trafia do olsztyńskich służb. Te muszą reagować szybko - zwłaszcza w przypadku zniszczenia znaków drogowych, bo ten z pozoru niegroźny akt wandalizmu – może mieć poważne konsekwencje.

reklama

W miniony weekend ktoś zniszczył znak drogowy ustawiony przy ulicy Leśnej. Znak ostrzegał o niebezpiecznych zakrętach i zakazywał przekraczania dopuszczalnej prędkości 40 km/h.

- Sygnał o przewróconym znaku otrzymaliśmy od policji i niezwłocznie zleciliśmy jego naprawę – informuje Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Takich aktów wandalizmu wciąż nie brakuje. Sprawcy najwyraźniej nie zdają sobie sprawy, że dopuszczając się tego czynu nie tylko niszczą mienie publiczne narażając się na surowe kary, ale również narażają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Zgodnie z prawem ten, kto niszczy, uszkadza, usuwa lub czyni nieczytelnymi znaki lub napisy ostrzegające o grożącym niebezpieczeństwie dla życia lub zdrowia człowieka albo ogrodzenie lub inne urządzenie zapobiegające takiemu niebezpieczeństwu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości zniszczonego lub uszkodzonego przedmiotu albo obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

W tym przypadku sprawca nie jest znany, a więc koszt naprawy znaku poniesie Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu – a więc my wszyscy, mieszkańcy Olsztyna.

- Miesięcznie utrzymanie oznakowania w Olsztynie to koszt rzędu 30-40 tys. złotych. Na tę kwotę składa się m.in. ustawienie nowych znaków, naprawa uszkodzonych, odwrócenie ich lub wypionowanie, naprawa barierek i progów zwalniających, wymalowanie nowego oznakowania itd. Oznakowanie uszkodzone przez wandali lub w wyniku np. kolizji drogowej stanowi więc tylko część kwoty jaką wydajemy na utrzymanie oznakowania na terenie miasta – dodaje rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Każdy mieszkaniec Olsztyna, który zauważy nieczytelny, czy uszkodzony znak drogowy powinien zgłosić tę sprawę olsztyńskim służbom, by naprawa odbyła się możliwie jak najszybciej.

- Na terenie miasta pracuje Pogotowie Drogowe, codziennie od godz. 15 do godz. 7 następnego dnia, łącznie z weekendami i dniami świątecznymi. Pogotowie pod otrzymaniu sygnału o uszkodzeniu np. oznakowania pionowego, weryfikuje taki sygnał i określa zakres niezbędnych prac naprawczych, a następnie elementy, które na miejscu nie uda się naprawić przekazuje do wykonawcy celem usunięcia usterki – dodaje Koronowski.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Jgfg 2019-04-04 10:47:08 37.47.*.*
    Dupa....bla bla bla (treść artykułu czynu zabronionego ) złapać i łapy obciąć i po sprawie pokazać ryj w tv i gazetach i podać dane. Można? Mozns
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Zdzisław Dyrman i żona Zofja 2019-03-20 18:19:47 37.47.*.*
    jakie miasto tacy przestępcy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Ramzes 2019-03-20 14:24:55 81.190.*.*
    Kolejna propaganda POpaprańców. Ważne sprawy pod dywan to czepiają się szczegółów, żeby ludziom oczy zamydlić! A ja się pytam ile w łapkę ktoś wziął, że w POpapranym świecie POmyleńców(czyt.Olsztynie) stoi znak na znaku?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
  • Piotrek 111 2019-03-20 12:52:28 188.146.*.*
    Arbuz robi codziennie aż akt w andalizmu na Olsztynie swoimi go głupimi p o myślami a w się znaku czepiacie !?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7

www.autoczescionline24.pl