Kolejna rozprawa w procesie byłego prezydenta Olsztyna

Data dodania: 2018-04-16 10:47:22, red
Ostatnia aktualizacja 2018-04-16 13:20:21
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Kolejna rozprawa w procesie byłego prezydenta Olsztyna

Olsztyński sąd wyznaczył dwa kolejne terminy rozpraw w ponownym procesie Czesława Małkowskiego, byłego prezydenta Olsztyna, którego sąd pierwszej instancji skazał za gwałt na urzędniczce olsztyńskiego ratusza.

Przypomnijmy, sprawa seksafery została nagłośniona w 2008 roku przez publikację materiału w Rzeczpospolitej. Gazeta donosiła o przypadkach molestowania olsztyńskich urzędniczek i gwałtu na jednej z nich.

Ostatecznie po około 4 latach procesu, Sąd Rejonowy w Ostródzie wydał wyrok w sprawie Czesława Małkowskiego. Pomimo, iż sam proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami, publikacja wyroku była jawna. Sąd wydał wyrok skazujący byłego prezydenta Olsztyna. Tym samym uznał go za winnego  gwałtu na jednej z urzędniczek olsztyńskiego ratusza. Sąd wymierzył mu karę 5 lat pozbawienia wolności oraz 6-letni zakaz pełnienia kierowniczych funkcji w administracji publicznej, a także 6-letni zakaz zbliżania się i kontaktowania z główną pokrzywdzoną w sprawie o gwałt.

W trakcie procesu przedawniły się zaś zarzuty o molestowaniem urzędniczek, czego w latach 2001-2004 rzekomo miał się dopuszczać Małkowski. Oskarżony od początku utrzymywał, że jest niewinny, a w momencie rzekomego gwałtu przebywał na sesji rady miasta. 

Dlatego były prezydent Olsztyna odwołał się od wyroku Sądu Rejonowego w Ostródzie. Odwołanie złożyła również prokuratura, żądająca wyższej kary dla Małkowskiego. Oba odwołania trafiły do Sądu Okręgowego w Elblągu. W grudniu ubiegłego roku elbląski sąd miał wydać ostateczny wyrok w tej sprawie. Sędzia zdecydował jednak cofnąć sprawę do ponownego rozpatrzenia w ostródzkim sądzie.

Sprawa na początku maja 2017 roku została przekazana jednak do merytorycznego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Olsztynie. Stało się tak, ponieważ Sąd Rejonowy w Ostródzie uznał się niewłaściwym miejscowo do jej rozpatrzenia.

Olsztyńscy sędziowie również nie chcieli sądzić byłego prezydenta Olsztyna. Wszyscy nowi sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie złożyli wnioski o wyłączenie ich od udziału w tej sprawie i przekazanie jej do rozpoznania innemu równorzędnemu sądowi.

Sędziowie w swoich oświadczeniach powoływali się na fakt, że zarzuty objęte aktem oskarżenia były przedmiotem szerokiej dyskusji publicznej w środowisku lokalnym. Wskazywali też na okoliczność, że są mieszkańcami Olsztyna i brali udział w referendum dotyczącym odwołania Czesława Jerzego Małkowskiego ze stanowiska Prezydenta Olsztyna, a ponadto oskarżony nadal jest czynnym lokalnym politykiem. Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpoznał wnioski 13 sędziów i postanowił wyłączyć od udziału w sprawie tylko jednego sędziego. Sąd nie uwzględnił wniosków 12 pozostałych sędziów.

Wciąż jednak olsztyńscy sędziowie próbowali przekazać sprawę seksafery do innego, równorzędnego sądu. Sąd Rejonowy wystąpił do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy Czesława Jerzego M. do rozpoznania innemu sądowi z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości.

Sąd Najwyższy zdecydował jednak, że to w Olsztynie sprawa ma być rozpatrywana.

Proces toczy się za zamkniętymi drzwiami, a kolejne terminy rozpraw olsztyński sąd wyznaczył na 23 i 24 kwietnia.

 

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • kornelo 2018-04-17 20:52:54
    2018-2008=10. Nie rozumiem jak przez dziesięć lat nie można wymierzyć kary. To spełnia znamiona uporczywego nękania oskarżonego. Już dawno sąd winien orzec - jest winny lub niewinny i zakończyć ten wieloletni spektakl.
    Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść
  • bart0125 2018-04-16 18:37:48
    mam nadzieje ze go oczyszcza z zarzutow i bedzie startowal w wyborach. czas wywiezc na taczce grzybowicza
    Odpowiedz Oceń: 13 9 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.