Dziś jest: 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Data dodania: 2010-02-18 09:06

Iwona Starczewska

Kolejna ''niespodzianka'' ZUS-u

Wprowadzone przez ZUS zmiany, mimo, że obowiązują już drugi miesiąc, dopiero teraz zaczęły budzić niezadowolenie wśród pacjentów, szczególnie tych, którzy o tej ''nowości'' dowiedzieli się stojąc w kolejce do lekarza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił ze względu na oszczędności nie wydawać już książeczek ubezpieczeniowych.

reklama
Teraz pacjenci, aby leczyć się bezpłatnie w ramach ubezpieczenia, muszą korzystać z innych niż książeczka  dokumentów. To niestety oznacza  stertę druków i ogromny bałagan dla chcących skorzystać z pomocy lekarza, ale i dla pracodawców. Zasady obowiązują od 1 stycznia 2010 roku, jednak wiele osób dowiaduje się o nich dopiero będąc u lekarza. Nie mając odpowiednich dokumentów pacjenci nie są przyjmowani, a to oznacza, że wizyta, która najczęściej była  umawiana kilka miesięcy wcześniej, po prostu przepada. Pacjentom pozostaje na nowo ustawiane się w kolejce, tym razem już z kompletem dokumentów.

Póki co, nie muszą się martwić ci, którzy mają już książeczki ubezpieczeniowe. Nadal mogą je podbijać u swojego pracodawcy. Ważne jest, żeby wybierając się  do lekarza w publicznym ZOZ, pamiętać o aktualnej adnotacji od pracodawcy o opłaceniu ubezpieczenia zdrowotnego. Problem pojawia się, gdy ktoś zatrudnił się po 1 stycznia 2010 roku. On już książeczki nie dostanie. Co wtedy? Taka osoba, powinna  przynieść do lekarza aktualny druk ZUS RMUA, który pracodawca ma  obowiązek wydać, a który potwierdza ubezpieczenie zdrowotne. Problem w tym, że wielu pracodawców ma trudności z bieżącym wydaniem tych druków.

Porządek w papierach muszą mieć również  właściciele małych przedsiębiorstw. Wybierając się do lekarza muszą zabrać ze sobą druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny dowód wpłaty składki do ZUS. Dla osób ubezpieczonych w KRUS-, a chcących skorzystać z porady lekarza, konieczne jest zaświadczenie lub legitymacja, aktualnie podstemplowane przez ubezpieczyciela. Problemy z ''nowościami'' ominą emerytów i rencistów. W ich przypadku wystarczy legitymacja, którą ma obowiązek wydać  ZUS. Jeśli emeryt czy rencista  legitymacj nie posiada, ważny jest  aktualny odcinek emerytury lub renty. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne, wybierając się do lekarza, będą musiały mieć ze sobą  aktualne zaświadczenie z urzędu pracy.


Komentarze (4)

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.

  • hehe 2010-02-19 11:53:55 83.23.*.*
    pewnie padnie, jak przyjdzie czas na twoja emeryture ;p
    Przenieś Oceń: 0 0
  • Podatnik 2010-02-19 10:10:37 83.23.*.*
    Kiedy ta instytucja padnie? Czekam i czekam i nie mogę się doczekać :(
    Przenieś Oceń: 0 0
  • nie 2010-02-18 21:56:16 83.9.*.*
    Prezes dostanie ogromną pensję. Zbudują nowe oddziały i będzie można zatrudnić nowych pracowników:) Może nawet starczy na emerytury... bo na ich waloryzację - niekoniecznie...
    Przenieś Oceń: 0 0
  • życie_szkodzi 2010-02-18 09:15:05 83.23.*.*
    Pogratulować genialnych pomysłów. Ciekawe co sobie zbudują tym razem za te oszczędności, siłownię? Basen? A może korty tenisowe? Żeby chociaż przeprowadzili jakąś akcję informującą o zmianach, ale oczywiście nie przyszło im to do głowy.
    Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl