Kładka przez jezioro nową atrakcją podolsztyńskich Dywit [ZDJĘCIA]

Data dodania: 2019-04-11 08:11:02, kru
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Kładka przez jezioro nową atrakcją podolsztyńskich Dywit [ZDJĘCIA]
Kładka edukacyjna nad jeziorem w Dywitach
Fot. Jacek Niedzwiecki

"Piękna, śliczna, prezentuje się wspaniale, będzie gdzie spacerować" - to tylko niektóre komentarze mieszkańców gminy Dywity po oddaniu do użytku drewnianej kładki edukacyjnej przez wąski przesmyk jeziora Dywickiego. Na kładce o długości około 100 metrów umieszczono też trzy tablice o faunie występującej w akwenie. Jak zapowiada wójt Dywit, Daniel Zadworny, to nie koniec pozytywnych zmian nad jeziorem.

Drewniana kładka edukacyjna przez jezioro Dywickie została oddana mieszkańcom do użytku w poniedziałek (8 kwietnia) i od początku wzbudziła ich zachwyt.

- Jestem pod wrażeniem! Super - komentuje Anna Krakowiak.

Inni mieszkańcy wypowiadają się w podobnym tonie.

- Pięknieje nasza gmina, jest gdzie spacerować, coraz ładniej nad jeziorem - cieszy się z kolei pani Monika.

Także spotkani przez nas mieszkańcy pozytywnie komentowali zakończoną inwestycję nad jeziorem.

- Kładka piękna, kolor na razie może zbyt intensywny, ale pewnie lakier nieco wyblaknie od słońca - mówi mieszkanka, którą spotkaliśmy na kładce na spacerze z psem.

Budowa kładki edukacyjnej przez zachodnią część jeziora Dywickiego od strony drogi krajowej nr 51 ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. Drewnianą konstrukcję na palach zrealizowała ostródzka firma Dromo. Podczas wykonywania prac nie obyło się bez zabawnych niespodzianek.

- Na początku kwietnia nasze niemałe zdziwienie wzbudził dzik przepływający przez jezioro przy kładce - komentuje jeden z pracowników. - Udało nam się go uwiecznić na zdjęciu.

Koszt wykonania kładki zamknął się w kwocie 369 tysięcy złotych, z czego gmina pozyskała dokładnie 80,9 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego "Warmia i Mazury 2014-20". Na kładce zamontowane zostały trzy gustowne tablice edukacyjne o ptakach, które można spotkać nad jeziorem. A są to czapla siwa, bąk i zimorodek. Tekst na tablice opracowała merytorycznie Danuta Pilguj, która w urzędzie zajmuje się ochroną środowiska. Tablice o faunie jeziora dobrze korespondują z kamiennymi rzeźbami nadwodnych zwierząt, które stanęły na ścieżce wokół jeziora latem 2018 roku.

To jednak nie koniec, bo już wkrótce przestrzeń nad jeziorem Dywickim zmieni się jeszcze bardziej z korzyścią dla mieszkańców.

- Do 16 kwietnia czekamy na oferty firm, które chcą wykonać II etap zagospodarowania terenów nad jeziorem Dywickim – mówi Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity. - Zakres tej inwestycji przewiduje m.in. budowę wkomponowanego w istniejącą skarpę, budynku sanitarno-magazynowego z przebieralniami i WC. Na stropie budynku będzie drewniany taras widokowy na jezioro, a przed budynkiem od strony jeziora zaplanowano miejsce na grilla.

Z kolei od budynku w dół zaplanowano prefabrykowane stopnie betonowe i miejsce biernego wypoczynku w postaci zespołu drewnianych ław na żelbetowych prefabrykatach. Na samym dole powstanie drewniany taras rekreacyjno-widokowy o wymiarach 6 na10 metrów. Zaplanowano też budowę ciągu pieszego i pieszo-jezdnego od ul. Jeżynowej do plaży na dole.

- Trzymajmy wszyscy kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie przetargu - mówi wójt Zadworny. - Jeśli wszystko pójdzie dobrze to jest szansa, że cała inwestycja nad jeziorem zakończy się do 30 sierpnia tego roku.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Bola 2019-04-12 06:57:38
  Gmina Dywity- kapitalna prawdziwa Mała Ojczyzna -udany mariaż Mieszkańców i ich Przedstawicieli. I ludzie jacyś tacy więcej mili a przez to i urząd sprawniejszy. Ta inwestycja -to mała perełka tak jak skatepark w Różnowie, jak obserwatorium w szkole, jak GOK, jak rzemiosła dawne w Gadach, jak publiczny transport gminny i wiele wiele innych inicjatyw i biznesów
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Kudo 2019-04-11 12:10:04
  W Olsztynie byłaby z betonu jak widać można jeszcze ładnie budowac.Olsztyn porażka
  Odpowiedz Oceń: 4 8 Zgłoś treść
 • bukis 2019-04-11 11:14:15
  Brawo Pani Wójcie. A kiedy droga do Brąswałdu i kanalizacja bo jako jedyna wieś w gminie nie mamy cywilizacji.
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • lwx 2019-04-11 11:13:28
  Może i jak w komentarzu i fajna ale jak znam życie to jak będzie grill to i znajdzie się piwo. Wtedy dla osiłków których nigdzie nie brakuje bariery mostku będą placem treningowym. Nie piszę tego złośliwie ale znam to z doświadczenia z jeziora Długiego w Olsztynie. Takie mamy społeczeństwo. Ale może już się trochę ucywilizowało?
  Odpowiedz Oceń: 9 3 Zgłoś treść
 • joźin 2019-04-11 10:39:41
  Fajna rzecz.
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.