Dziś jest: 27.04.2024
Imieniny: Felicji, Teofila, Zyty
Data dodania: 2023-11-25 11:44

Redakcja

Kiedy warto udać się do okulisty?

Kiedy warto udać się do okulisty?
Zdjęcie ilustracyjne do tekstu
Fot. Materiał Partnera

Wzrok uznawany jest za najważniejszy zmysł człowieka. To właśnie on odpowiada za odbieranie większości informacji z otoczenia. Problemy z oczami mogą więc spowodować nie tylko spory dyskomfort, ale również przyczynić się do pogorszenia codziennego funkcjonowania. Szybkie wykrycie chorób oczu i wad wzroku znacznie zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Kiedy warto udać się do okulisty i jak przebiega badanie wzroku?

reklama

Kiedy należy odwiedzić okulistę?

Okulista to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób oczu. Warto pamiętać, że zakres działania tego specjalisty jest znacznie szerszy niż optometrysty, przyjmującego często w salonach optycznych. Optometrysta – w odróżnieniu od okulisty – nie jest lekarzem i zajmuje się jedynie dobieraniem korekcji optycznej, a nie leczeniem chorób wzroku.

Na wizytę do okulisty należy umówić się w przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o chorobach oczu, np.:

  • pogorszenia jakości widzenia,
  • zaczerwienienia oczu,
  • łzawienia z oczu,
  • błysków w oku,
  • zmniejszenia pola widzenia,
  • bólu, swędzenia, pieczenia lub kłucia oczu,
  • częstego mrugania lub mrużenia oczu podczas czytania książek i oglądania telewizji,
  • podwójnego widzenia lub innych zaburzeń widzenia,
  • częstych bólów głowy,
  • światłowstrętu,
  • przekrwienia oczu,
  • bólu gałek ocznych,
  • zmian w obrębie powiek.

Jak często odwiedzać okulistę?

O odwiedzeniu okulisty w Olsztynie powinniśmy pomyśleć nie tylko wtedy, gdy z naszymi oczami dzieje się niepokojącego. W utrzymaniu zdrowego narządu wzroku dużą rolę odgrywa właściwa profilaktyka. Niektóre choroby oczu (np. jaskra) na wczesnym etapie rozwijają się praktycznie bezobjawowo, dlatego ich wykrycie jest możliwe jedynie dzięki regularnym badaniom kontrolnym. Z tego powodu każda dorosła osoba powinna przynajmniej co 2 lata profilaktycznie odwiedzić okulistę.

Jeśli mamy zdiagnozowaną wadę wzroku i stosujemy korekcję w postaci okularów bądź soczewek kontaktowych, na kontrolne badanie powinniśmy udawać się co roku. Coroczne badanie jest też zalecane po ukończeniu 40. roku życia, kiedy zwiększa się ryzyko niektórych chorób oczu (np. zwyrodnienia plamki żółtej). O odpowiednią profilaktykę muszą szczególnie zadbać także osoby, u których choroby wzroku występowały rodzinnie, pracujące przed komputerem lub w dużym zapyleniu, cierpiące na cukrzycę, choroby neurologiczne, reumatyczne lub nowotworowe.

Jakie choroby leczy okulista?

Okulista zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przedniego i tylnego odcinka oka, urazów gałki ocznej oraz stanów zapalnych i infekcji w obrębie oka. Do chorób leczonych w gabinetach i okulistycznych należą m.in.: zapalenie spojówek, zespół suchego oka, wylew podspojówkowy, zapalenie gruczołu łzowego, zaćma, jaskra, zapalenie rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie brzegów powiek.

Dodatkowo lekarz okulista wykrywa i koryguje wady refrakcji, takie jak nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia. Specjaliści z zakresu okulistyki wykonują również kwalifikację do zabiegów (np. laserowej korekcji wzroku) oraz przeprowadzają zabiegi chirurgiczne i laserowe. Lekarze edukują też pacjentów z zakresu prawidłowej higieny narządu wzroku.

Jak przygotować się do wizyty u okulisty?

Badanie okulistyczne zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak pamiętać, że niekiedy istnieje konieczność zastosowania kropli rozszerzających źrenice. Przez kilka godzin po ich zastosowaniu może wystąpić pogorszenie widzenia. Z tego powodu niemożliwe jest wtedy prowadzenie samochodu. Najlepiej więc udać się na badanie okulistyczne z osobą towarzyszącą. Na wizytę u okulisty warto również zabrać ostatnią receptę okularową. Należy pamiętać ponadto o starannym zmyciu makijażu oczu przed wejściem do gabinetu.

Jak wygląda badanie u okulisty?

Przebieg i czas trwania badania okulistycznego mogą różnić się w zależności od powodu wizyty i występujących objawów. Każde badanie rozpoczyna się od dokładnego wywiadu. Okulista pyta o zaobserwowane problemy ze wzrokiem, przebyte choroby i urazy, występującą wadę wzroku i stosowaną korekcję, przyjmowane leki oraz ewentualne obciążenia rodzinne.

Następnie lekarz przystępuje do podstawowego badania okulistycznego. Ocenia ruchomość gałek ocznych, stan powiek i oczodołów. Przy użyciu tablic okulistycznych i refraktometru sprawdza ostrość wzroku pacjenta i w razie potrzeby dobiera odpowiednią korekcję. W ramach konsultacji okulistycznej zwykle wykonywane jest także badanie przedniego odcinka oka za pomocą lampy szczelinowej oraz przeprowadzany jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, który pomaga w wykrywaniu jaskry na wczesnym etapie.

Po podaniu kropli rozszerzających źrenicę lekarz może dodatkowo wykonać badanie dna oka przy użyciu oftalmoskopu. Pozwala ono ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych i plamki żółtej. W razie potrzeby okulista może wykonać również inne badania lub zlecić bardziej specjalistyczną diagnostykę. Podstawowa konsultacja okulistyczna trwa zwykle 20-30 minut, jednak w przypadku badań z użyciem kropli warto dodatkowo doliczyć do wizyty 20 minut.

Artykuł sponsorowany

Tagi: medycyna

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Olsztyński 2023-11-25 23:14:57 31.0.*.*
    Pieprzenie o Chopinie; dostać się do okulisty z NFZ-tu to marzenie ściętej głowy a na korekcję wzroku za ile lat.....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • StadionDlaStomilu 2023-11-25 11:52:52 2a01:11cf:4008:*
    Dodam też że okulary dodają mądrości :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 5

www.autoczescionline24.pl