Każdy może trenować gimnastykę sportową

Data dodania: 2012-11-12 09:35:47, Iwona Starczewska
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 12:53:24
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Każdy może trenować gimnastykę sportową

Tak twierdzą inicjatorzy projektu ''Gimnastyka dla wszystkich'', który startuje w Olsztynie. - Chodzi o to, by dobrze się bawić, a przy tym zadbać o swoją kondycję - przekonują trenerzy gimnastyki sportowej, na czele z Paulą Plichtą, utytułowaną zawodniczką UKS SMS Olsztyn oraz Dzianisem Hrynem, wielokrotnym mistrzem byłego ZSRR w gimnastyce sportowej.

W Polsce gimnastyka sportowa jest dyscypliną niszową, kojarzoną głównie z sukcesami Leszka Blanika i widowiskowymi akrobacjami, które możemy oglądać w TV raz na cztery lata przy okazji Igrzysk Olimpijskich. Tymczasem okazuje się, że jest to znakomita forma aktywności także dla osób trenujących amatorsko. I to w każdym wieku.

Zajęcia pod hasłem Gimnastyka dla wszystkich już od ponad roku z powodzeniem prowadzone są w Gdańsku, a 19 listopada zawitają także do Olsztyna.

Zapytaliśmy inicjatorów projektu, dlaczego ich zdaniem warto zapisać się na zajęcia?

- Gimnastyka jest sportem, który przychodzi człowiekowi bardzo naturalnie, ponieważ jego podstawę stanowi praca z własnym ciałem i pokonywaniem jego ograniczeń. Świadomość ciała i kontrola nad nim owocować będą na każdym kroku, podczas najprostszych prozaicznych czynności – umiejętnością pokonania bólu pleców, czy napięcia mięśni podczas długiej jazdy samochodem, lepszego funkcjonowania w długotrwałym stresie i skutecznego relaksu. Odpłaci się nam również na starość - wyjaśnia nam Adam Kalman – jeden z inicjatorów akcji Gimnastyka dla wszystkich.

Czy jednak osoby, które nigdy niczego nie trenowały, dadzą sobie radę?

- Chodzi przede wszystkim o własną satysfakcję i dobrą zabawę. Zajęcia są tak pomyślane, aby każdy uczestnik – niezależnie od stopnia sprawności fizycznej – mógł się rozwijać i krok po kroku osiągać postawione sobie cele. Dla jednych będzie to salto z obrotem, dla innych – zbudowanie siły, jeszcze inni traktują je jako przygotowanie kondycyjno-siłowe do innego sportu, który uprawiają. Stawiamy na indywidualne podejście, dlatego też na sali zawsze jest kilku trenerów, o różnych specjalnościach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że można ćwiczyć z rodziną – w tym samym czasie odbywają się zarówno zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Chcemy w ten sposób promować aktywny i zdrowy styl życia. Doświadczenia z Gdańska pokazują, że to się sprawdza – na zajęcia przychodzą całe rodziny - odpowiadają  trenerzy GDW.

W ramach projektu Gimnastyka dla wszystkich stworzone zostaną również zajęcia dla klubów sportowych różnych dyscyplin.

Trenerzy GDW przyznają, że na zajęcia w Gdańsku przychodzą coraz częściej sportowcy z klubów windsurfingowych, kajakarskich, piłkarskich, a nawet bokserskich. Zawodnicy ci wiedzą, że ich wynik zależy w największym stopniu od sprawności i siły, a to mogą trenujące m.in. w oparciu o program gimnastyki sportowej. Takie zajęcia profilowe, jeśli będzie na nie zapotrzebowanie – pojawią się także w grafiku olsztyńskiego projektu Gimnastyka dla wszystkich.

 

Pierwsze zajęcia w stolicy Warmii i Mazur zaplanowano na 19 listopada. Szczegóły na www.gimnastycy.pl

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.