Karmelitanki Bose spod Olsztyna z dotacją na ''eko'' remont klasztoru

Data dodania: 2019-01-04 12:11:48, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Karmelitanki Bose spod Olsztyna z dotacją na ''eko'' remont klasztoru
Fot. karmelsprecowo.pl

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Bosych w Spręcowie pod Olsztynem otrzymało wsparcie na termomodernizację klasztoru. Prace wyceniono na nieco ponad milion złotych.

Jesienią tego roku powinny zakończyć się prace związane z ociepleniem budynku klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Spręcowie koło Olsztyna. Prace są możliwe dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Prace wyceniono w sumie na nieco ponad milion złotych. W ramach zadania ocieplone zostaną ściany, stropy i dach. Modernizację przejdzie system przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także instalacja grzewcza. W budynku zamontowany zostanie kocioł na biomasę, który zastąpi dotychczasowy piec na ekogroszek.

Realizacja zadania będzie ''eko'' rozwiązaniem – pozwoli bowiem na zmniejszenie emisji CO2 o ponad 200 ton rocznie. Według założeń zmniejszy się też zużycie energii o prawie 2284 GJ w skali roku. W 2018 roku przy klasztorze powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy prawie 40 kW. Być może powstanie kolejna, która pozwoli w przyszłości zapewnić energię do zasilana pomp ciepła, które zainstalowane zostaną w ramach tego zadania.

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • Dr. Wstrząs 2019-01-05 22:36:01
  Sióstr jest tam co łaska około 16 a od roku jest tam siostra basem i wszystkie popijają spirytus łyżeczką ze słoika zamiast wina maszalnego . Do tego jest tam z 3 ministrantów - ktoś musi tak wielką posesje odśnieżyć , skosić trawę itd . Toć nie robi tergo żaden Klel .
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-01-05 12:42:24
  Na tym świecie potrzebne są zarówno siostry zakonne jak i np. nauczyciele. Te pierwsze uczą wartości duchowych, bo są ludzie którzy tego potrzebują. Ci drudzy uczą wartości materialnych. Zarówno jedni i drudzy potrzebują pieniędzy. Szczególnie nauczyciele bo to sfera budźetowa. Ich byt zależy wyłącznie od państwa i trochę od samorządu. Los sióstr zależy od kurii i od sponsorów. Co w tym zdroznego jak ktoś da im na szczytny cel: ocieplenie budynku. Państwo, gmina, wojewoda daje różnym organizacjom na szczytne zadania. Olsztyn dał nie sprawdzając na co przeznaczy 1,8 mln. złotych stowarzyszeniu agenta Tomka. Teraz wojewoda każe sobie oddać te pieniądze bo stwierdził że państwo nie dało na to na co agent wydał. Jeźeli siostry wydadzą te pieniądze nie na ocieplenie klasztoru to po kontroli zwrócą je państwu. Lepiej dać uczciwym siostrom niź złodziejom lub kretaczom.
  Odpowiedz Oceń: 8 2 Zgłoś treść
 • Klaus 2019-01-04 13:28:55
  Z ciekawości zapytam, ile tam obecnie przebywa zakonnic?
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść
 • asd 2019-01-04 12:45:50
  Żeby było ciepło w nóżki:)
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.