Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2018-05-22 08:47
Ostatnia aktualizacja 2018-05-24 07:58

Redakcja

Jeszcze kolizja czy już wypadek

Jeszcze kolizja czy już wypadek
Zdjęcie ilustracyjne

Kierowcy poruszający się po polskich drogach często widzą wiele zdarzeń drogowych. Ostrzegając się wzajemnie przed ich przykrymi skutkami, np. długiego stania w korku, posługują się radiem CB, podając sobie szczegóły. Co odróżnia wypadek od kolizji drogowej?

reklama

Według policyjnych statystyk w latach 2007–2017 znacząco wzrosła liczba zarejestrowanych samochodów osobowych poruszających się po polskich drogach. W 2007 roku odnotowano ich ponad 14,5 miliona, zaś w 2017 roku liczba ta przekroczyła 22 miliony (źródło: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html). Odnotowuje się także bardzo duży ruch tranzytowy spowodowany prawdopodobnie położeniem naszego kraju na szlaku transportowym wschód–zachód. Przy takim natężeniu nie trudno o liczne zdarzenia drogowe.

Kolizja czy wypadek?
 
Najbardziej wyraźną różnicą między kolizją a wypadkiem jest skala uszkodzeń, do których doszło w wyniku zdarzenia. Jeśli jedynymi zniszczeniami są np. uszkodzenie karoserii, wgniecenia auta, stłuczone szyby, lusterka lub inne zarysowania, to mamy do czynienia z kolizją drogową. Natomiast w sytuacji, kiedy ktokolwiek z pasażerów lub kierowców odniósł jakieś obrażenia ciała, mówimy już o wypadku drogowym, a ten obarczony jest większą odpowiedzialnością winnego mu kierowcy. Znaczną pomocą finansową w obu przypadkach są pakiety ubezpieczeń, niestety osoba, która spowodowała kolizję lub wypadek, traci zniżki w zakresie ubezpieczenia OC.

Kierowca z przeszłością
 
Nowością na rynku europejskich ubezpieczeń są polisy typu car insurance for convicted drivers dedykowane kierowcom „z przeszłością”. Specjalizuje się w nich kilka firm, w tym brytyjska Insurance Factory. Korzystne warunki takiego ubezpieczenia są oferowane również kierowcom, którzy w wyniku zdarzeń drogowych utracili prawo jazdy. Szczególną uwagę zwraca się w takich przypadkach na okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia. Dopuszcza się, że człowiek ma prawo do błędów i nie musi płacić za nie do końca życia.

Pomimo zachowywania pełnej ostrożności, na drodze w wyniku różnych sytuacji może dojść do nieszczęścia i możemy stać się sprawcami kolizji lub wypadku. Na szczęście nie wszystko stracone. Jeśli utracimy prawo jazdy, możemy po pewnym czasie starać się o nowy dokument. Również zniżki i korzystne warunki ubezpieczenia nie odchodzą w przeszłość.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl