Dziś jest: 16.04.2024
Imieniny: Bernardety, Cecylii
Data dodania: 2018-08-14 11:17

Redakcja

Jest termin wyborów samorządowych. Startuje kampania wyborcza

Poznaliśmy datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października, druga 4 listopada Od teraz partie polityczne i stowarzyszenia mogą tworzyć komitety wyborcze.

reklama

Premier Mateusz Morawiecki podał terminy tegorocznych wyborów samorządowych. Zgodnie z rozporządzeniem do urn pójdziemy 21 października. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

Oficjalne podanie terminu wyborów oznacza, że od dziś partie polityczne mogą zawiązywać i zgłaszać swoje komitety wyborcze do komisarza wyborczego lub Państwowej Komisji Wyborczej. Każdy komitet oficjalnie wystawia również swojego kandydata.

Od teraz, oficjalnie, rusza też kampania wyborcza.

W wyborach samorządowych wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta, a także przedstawicieli do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich.

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do otrzymania mandatu wymagana jest bezwzględna większość głosów (50% + 1 głos). Jeżeli żaden kandydat jej nie uzyskał, do drugiej tury przechodzą dwie osoby z najlepszymi wynikami.

- Doświadczenia pokazują, że druga tura wyborów jest potrzebna w około 1/3 polskich gmin. Jej istnienie to zachęta do startu dla większej liczby kandydatów. Dla wyborców to okazja, żeby głosując najpierw kierować się „sercem”, dopiero potem kalkulacjami politycznymi – wyjaśnia dr Adam Gendźwiłł, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego, autor opracowania „Reguły wyborów samorządowych 2018”.

Radni w gminach do 20 tys. mieszkańców wybierani są w wyborach większościowych w okręgach jednomandatowych (JOW). Nie ma tu drugiej tury, a mandat otrzymuje osoba z najlepszym wynikiem. System nie przewiduje „nagród pocieszenia”, a duża liczba głosów oddanych przez wyborców jest „marnowana” – nie przekłada się na mandaty. Przegrani – nawet jeśli zdobywają po 20-30% głosów w swoich okręgach, nie mogą liczyć na mandat. Ten system względnie najlepiej sprawdza się w niewielkich, spójnych społecznościach lokalnych.

W gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców obowiązują wybory proporcjonalne. Kandydaci wybierani są w wielomandatowych okręgach wyborczych. 

- Ordynacja proporcjonalna pozwala zdobywać mandaty z jednego okręgu wyborczego różnym komitetom, przez co dokładniej odwzorowuje preferencje wyborców. W małych okręgach wyborczych reguła ta wzmacnia przewagę najsilniejszych komitetów. Ordynacja proporcjonalna zachęca niezrzeszonych aktywistów do integracji i wspólnego startu w ramach jednej listy - informuje Fundacja  im. Stefana Batorego.

Póki co, wiadomo, że o fotel prezydenta Olsztyna walczyć będą obecny prezydent Piotr Grzymowicz, Beata Bublewicz (PO), Michał Wypij (Zjednoczona Prawica), Krzysztof Kacprzycki (SLD). Swojego kandydata ma wystawić również stowarzyszenie Wspólny Olsztyn. Nieoficjalnie mówi się również, że w wyborach wystartuje Andrzej Maciejewski - poseł Kukiz'15.

Przypomnijmy, że czekamy na Wasze pytania do kandydatów, które zbierzemy i prześlemy do komitetów wyborczych, a następnie wraz z odpowiedziami opublikujemy na łamach naszego portalu. Swoje propozycje można przesyłać na adres [email protected]

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Maryla1 2018-08-18 13:50:01 37.47.*.*
    Pojawił się nowy komitet wyborczy chcą powalczyć z zabetonowanymi układem. Grupa nazwała się Olsztyn Kocham. Ciekawe co zaprezentują wyborcom. Wyglada to dość spontanicznie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • fghjghjgfhj 2018-08-15 19:36:33 77.111.*.*
    w weekendy wszyscy powinni jezdzic mpk na ulgowych biletach. Który kandydat to poprze? No, którykolwiek jest bystry?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Nadmorski 2018-08-14 16:31:10 37.47.*.*
    Cieszę się z faktu że jesteśmy po zniwach. Wkrótce doźynki a to oznacza że będą WYKOPKI. Olsztyn mam nadzieję, że zostanie politycznie przekonany.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 1

www.autoczescionline24.pl