Jest odwołanie od decyzji konserwatora w sprawie olsztyńskiego dworca

Data dodania: 2018-03-12 10:00:09, red
Ostatnia aktualizacja 2018-03-12 11:59:43
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Jest odwołanie od decyzji konserwatora w sprawie olsztyńskiego dworca

Zgodnie z zapowiedziami, stowarzyszenia walczące o wpisanie olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków, złożyły odwołanie od decyzji konserwatora, który uznał iż bryła dworca nie jest zabytkiem. Teraz w sprawie stanowisko zajmie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, na wniosek Forum Rozwoju Olsztyna, lokalnych oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków wszczęte zostało postępowanie administracyjne, które miało ustalić, czy olsztyński dworzec powinien zostać wpisany do rejestr zabytków, czego domagają się stowarzyszenia.

PKP nie czekając na rozstrzygnięcia w tej spawie ogłosiły przetarg na projekt budowy nowego Dworca Głównego w Olsztynie. W przetargu zaznaczono jednak, że stosownie do uzyskanych w wyniku postępowania decyzji wykonawca będzie zobowiązany do opracowania dokumentacji zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Wojewódzki Konserwator Zabytków ostatecznie uznał, że dworzec nie jest zabytkiem i odmówił wpisania go do rejestru. Ochroną objęto natomiast wiaty peronów 2, 3 i 4.

Stronom postępowania przysługiwało odwołanie od tej decyzji. Wszystkie organizacje społeczne, czyli Stowarzyszenie Architektów Polskich, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków oraz Forum Rozwoju Olsztyna skorzystały z tego prawa.

Zdaniem stowarzyszeń decyzja konserwatora zawiera błędy. Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpatrując sprawę brał pod uwagę kwestie, które nie powinny mieć wpływu na jego rozstrzygnięcie, np. to, ilu jest właścicieli dworca. Ponadto zdaniem konserwatora dworzec uległ bardzo znacznym przekształceniom, przez co nie można uznać go za zabytek. To pomyłka, bo wszelkie zmiany, które i tak są nieznaczne, da się usunąć – wyjaśnia Bartłomiej Biedziuk, prezes Forum Rozwoju Olsztyna.

Organizacje zwracają również uwagę, że decyzja jest bardzo słabo uzasadniona. W swoim odwołaniu FRO podniosło, że konserwator nie odniósł się w pełni do zgromadzonych dowodów, a uzasadnienie prawne praktyczne nie istnieje. Ponadto według FRO za dowody niesłusznie uznano opinie dotyczące dworca, przedłożone przez spółkę, która chce zburzyć budynek i wybudować centrum handlowe. Według Bartłomieja Biedziuka są to dokumenty prywatne, które należy traktować jako subiektywne stanowisko w sprawie, nie zaś niezależną ekspertyzę.

W odwołaniu FRO znajduje się jeszcze inna informacja, która może mieć wpływ na wynik sprawy. Okazuje się bowiem, że decyzja konserwatora nie została skierowana do tych podmiotów, które powinny ją otrzymać. W rozstrzygnięciu pominięto wspomnianą spółkę zainteresowaną budową centrum handlowego.

Stowarzyszenia są przekonane, że istnieją wystarczające podstawy, aby doszło do zmiany decyzji i chcą, żeby to minister dokonał ostatecznego rozstrzygnięcia. Trudno przewidzieć, jaka będzie jego decyzja i kiedy zapadnie. Na razie pewne jest jedynie to, że dopóki trwa postępowanie, dworca nie można zburzyć. A organizacje zapewniają, że już niebawem opublikują kolejne wizualizacje, tym razem przedstawiające wyremontowany budynek z zewnątrz.”

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz

 • gnom 2018-03-14 15:39:24
  A w sprawie tartaku Raphaelsohnów? Dworca Zachodniego? Rzeki? Koszar Dragonów? projektu Czarno na białym? poprawek do planów miejscowych? Żółtych barierek? też? Ja tam widzę że robią masę dobrego, a ludzie patrzą tylko na ich kontrowersyjne działania. Prawda jest taka że jako jedyni przedstawiają na swoich stronach logiczne i konkretne argumenty za pozostawieniem dworca. PKP wije się w swoich kłamstwach jak piskorz, w ogóle to banda partaczy. Ja bardziej wierzę FRO, śledzę ich poczynania i widzę że to bardzo sensowni ludzie. Zresztą za wnioskiem stoja dwie inne bardzo poważne organizacje ekspertów.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • eHHH 2018-03-14 11:07:47
  Zabierzcie ten klocek i postawcie dworzec. Tylko nie galerię handlową.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Kapitan Planeta 2018-03-12 21:45:18
  prawdziwi Olsztyniacy chcą aby ten PRLowski dworzec zniknął, zabytek to stał kiedyś poniemiecki, zanim powstał ten klocek obok klocka, o dziwo zostały zabytkowe wiaty na peronach i kilka budynków dalej, czemu nie walczyliście o parowozownie, to był zabytek co nie tak dawno został spalony po tym jak urządzono tam magazyn plastikowych butelek
  Odpowiedz Oceń: 6 4 Zgłoś treść
 • Lulu 2018-03-12 21:06:12
  FRO to grupa która wszystkich straszy prokuraturą za wszystko ,widzą zabytki tam gdzie ich nie ma , zobaczymy co powie na to Minister Kultury, mam nadzieję że podtrzyma decyzje konserwatora w innym wypadku nadal będziemy podziwiać ten..... śmierdzący betonowy kloc. FRO działa we wszystkich możliwych konsultacjach, nawet sobie nie wyobrażacie na ile decyzji mieli wpływ Ci ludzie.... dla mnie jest to grupa z którą nie zgadzam się praktycznie w żadnej sprawie: od Partyzantów zaczynając po Piłsudskiego i Wojska Polskiego a kończąc na wspomnianym dworcu.
  Odpowiedz Oceń: 9 5 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2018-03-12 17:43:50
  Fajnie i miło się odwołuje w sprawie mienia, którym się nie dysponuje, ani nie trzeba w niego inwestować swoich środków.
  Odpowiedz Oceń: 8 4 Zgłoś treść
 • Olo 2018-03-12 17:23:27
  A gdzie cba? Bo o przekręt tu chodzi, a nie zabytki :)
  Odpowiedz Oceń: 1 4 Zgłoś treść
 • trolo lolo 2018-03-12 11:36:32
  Te całe FRO po prostu się nudzi. Niech się zajmą czymś bardziej pożytecznym, np. liczeniem wróbli w Lesie Miejskim. Albo niech oddadzą potrzebującym po nerce, to przynajmniej będzie z nich jakiś pożytek.
  Odpowiedz Oceń: 27 13 Zgłoś treść
 • zorg 2018-03-12 11:31:08
  Moim zdaniem MKiDN przychyli się do wniosków stowarzyszeń, co mnie bardzo ucieszy, bo nasz dworzec jest spoko, a nowe dworce PKP są po prostu brzydkie. Od lat wiadomo też, że nasze lokalne służby konserwatorskie to amatorzy.
  Odpowiedz Oceń: 14 11 Zgłoś treść
 • Onen 2018-03-12 11:28:49
  Czy ci ludzie nie mają co robić? Serio? Chcą się narazić wszystkim mieszkańcom Olsztyna?
  Odpowiedz Oceń: 16 11 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.