Jedyne w Polsce fragmenty gruntu z Księżyca można zobaczyć w... olsztyńskim obserwatorium

Data dodania: 2019-07-17 08:27:49, kac
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Jedyne w Polsce fragmenty gruntu z Księżyca można zobaczyć w... olsztyńskim obserwatorium
Okruchy księżycowe w olsztyńskim obserwatorium
Fot. UM Olsztyn

W Polsce tylko obserwatorium w stolicy Warmii posiada te unikalne eksponaty. Są dostępne do obejrzenia na stałej wystawie, ale placówka zachęca do przyjścia 20 lipca, kiedy to w ramach 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, odbędą się pokazy księżycowe.

Mało kto wie, że nasze obserwatorium ma unikalne, w skali Polski, eksponaty. Są to okruchy księżycowe pochodzące z pierwszej załogowej misji Apollo 11. Gdy na Księżycu wylądowali Neil Armstrong, Michael Collins i Edwin Aldrin, zabrali ze sobą pył z naturalnego ziemskiego satelity. Później fragmenty zostały przekazane wszystkim głowom państw na świecie. W 1972 roku, podczas wizyty w Warszawie, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych przekazał kilka fragmentów pyłu polskim władzom.

Te wkrótce zostały przekazane otwartemu w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika Planetarium Lotów Kosmicznych w Olsztynie.

– Profesor Henryk Jabłoński, przewodniczący Rady Państwa przekazał placówce księżycowe okruchy w 1973 roku. W związku z otwarciem planetarium otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę, grunt oraz flagę – powiedział w rozmowie z nami Maciej Grzemski z Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie.

Gdy w 1979 roku w dawnej wieży ciśnień uruchomiono olsztyńskie obserwatorium księżycowy grunt trafił właśnie tam. Obecnie jest częścią stałej ekspozycji muzealnej.

– Okruchy można oglądać na 2. piętrze, gdzie znajduje się kolekcja meteorytów – dodał Maciej Grzemski.

Jak już wspomnieliśmy, placówka zachęca do obejrzenia eksponatów 20 lipca, w 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu. Zwiedzanie będzie połączone z obserwacjami naszego naturalnego satelity.

Pokazy księżycowe odbędą się w godz. 23.30 (20 lipca) i 0.30 (21 lipca).

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2019-07-17 17:03:57
  do UFO@ Czyli moje wpisy sprzed kilku miesięcy są prawdziwe? Pisałam, ktoregoś dnia przyleci UFO i zabierze Grzymowicza i całe PO ze sobą na Marsa.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • UFO 2019-07-17 16:30:13
  Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • neron 2019-07-17 09:12:33
  Czy z tymi okruchami nie przybyło przypadkiem obce DNA? Wydaje mi się, że Olsztynem rządzi jakiś kosmita, który nie widzi potrzeb mieszkańców.
  Odpowiedz Oceń: 8 1 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.