Dziś jest: 17.05.2024
Imieniny: Paschalisa, Sławomira
Data dodania: 2017-08-08 15:21

Iwona Starczewska

Jedna firma chce budować w Olsztynie ciepłownię. Koreańczycy chcą 633 mln złotych

Tylko jedna oferta wpłynęła do olsztyńskiego MPEC-u, który szuka partnera prywatnego do budowy miejskiej ciepłowni. Oferta koreańskiej firmy POSCO zakłada zaprojektowanie, wybudowanie oraz wynagrodzenie za operowanie obiektem. Te zadania przedsiębiorstwo wyceniło w sumie na 1 669 854 150 złotych, z czego budowa i projekt kosztować ma ponad 633 mln złotych.  

reklama

Przypomnijmy, w związku z tym, że w 2020 roku firma Michelin wycofa się z dostarczania ciepła dla miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej było zmuszone znaleźć inny sposób na zagwarantowanie dostawy ciepła. Tak powstał pomysł zbudowania ciepłowni w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Postępowanie zostało wszczęte w 2012 roku i miało na celu zapewnienie dostaw ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie przez okres 25 lat. Projekt zakłada wykorzystanie paliwa alternatywnego wytwarzanego przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie oraz opcjonalnie z pozostałych zakładów na terenie województwa.

W ramach partnerstwa powstać ma nowa ciepłownia, a Ciepłownia Kortowo ma zostać zmodernizowana.

Do tej pory postępowanie toczyło się w trybie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczyło 5 podmiotów wybranych na podstawie kryteriów dopuszczających do udziału w postępowaniu. W ramach dialogu konkurencyjnego  wypracowane zostały wszelkie aspekty przedsięwzięcia.

Przedsięwzięcie realizowane będzie w formule spółki celowej – spółki PPP, do której MPEC wniesie aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na którą składa się grunt przy ul. Lubelskiej oraz Ciepłownia Kortowo, a partner prywatny wkłady gotówkowe.

Zadaniem partnera – wykonawcy będzie zaprojektowanie i wybudowanie nowej instalacji oraz operowanie tym obiektem przez okres 25 lat. Spółka PPP, która będzie właścicielem całej infrastruktury wytwórczej, realizować będzie dostawy ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz świadczyć będzie usługę termicznego zagospodarowania frakcji palnej z odpadów komunalnych.

Dziś już wiadomo, że ofertę złożył tylko jeden wykonawca - koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co. Ltd. Oferta opiewa w sumie na ponad półtora miliarda złotych, w tym: łączne wynagrodzenie za Fazę Projektowania i Fazę Budowy w wysokości 633.450.000 zł brutto oraz łączne wynagrodzenie z Umowy Operatorskiej w wysokości 1.036.404.150 zł brutto.

Bezpośrednio przed otwarciem ofert Przewodniczący Komisji poinformował zebranych, że zamawiający na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć kwotę 3 539 900 000 złotych brutto. Na kwotę tę składa się wartość dostaw ciepła od spółki PPP przez okres 25 lat oraz wartość usługi zagospodarowania odpadów przez okres 15 lat. Na sfinansowanie zaprojektowania i wybudowania instalacji oraz operowania instalacją przez okres 25 lat MPEC zamierza przeznaczyć kwotę 811 800 000 złotych brutto.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Jadwiga_Misiak 2017-08-09 14:52:33 79.184.*.*
    Wszystko dobrze się układa. ;) MPEC ma do wydania 811 mln złotych, Koreańczycy "śpiewają sobie" za projekt i wybudowanie 633 mln złotych, więc zostanie jeszcze nadwyżka. Np. na nagrody dla autorów pomysłu. ;) 1 miliard z kawałeczkiem za "operatorstwo" to niezły grosz. Nie wspominając o różnicy między 3 539 900 000 złotych brutto, a 1 669 854 150 złotych (brutto?). Obiekt ma powstać do 2020 roku. czasu za mało według mnie. Do tej pory ZUO "udusić się" może wyprodukowanym rdf-em, że o innych odpadach nie wspomnę.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl