Jeden z olsztyńskich dworców został zabytkiem

Data dodania: 2018-07-12 10:27:11, mjs
Ostatnia aktualizacja 2018-07-12 10:40:38
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Jeden z olsztyńskich dworców został zabytkiem
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Rejestr zabytków wzbogacił się o nowy olsztyński obiekt. Mowa tu o dworcu w Gutkowie, który jest jedyną pamiątką po początkach kolei w naszym mieście. Za takim rozwiązaniem wnioskowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami z olsztyńskiego oddziału.

Starania Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Olsztynie zakończyły się sukcesem i dworzec w Gutkowie wzbogacił listę rejestru zabytków. Wniosek w tej sprawie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków złożył Adam Płoski, członek zarządu TOnZ.

Budynek dworca w Gutkowie został wybudowany w 1883 r. i jest jedyną olsztyńską pamiątką z początków kolei. Jest najstarszym dworcem w Olsztynie. Na przestrzeni lat w naszym regionie powstało więcej takich obiektów, ale zachowały się tylko nieliczne. Dworzec w Gutkowie leżał kiedyś na ważnej trasie z Olsztyna do Królewca. Podobne budowle powstawały na przystankach wiejskich w całych Prusach Wschodnich. Jednak olsztyński obiekt jest wyjątkowy, należy do tzw. dworców barakowych, które później były przekształcane i zastępowane większymi budynkami. Budynek dzięki niezmienionej formie stał się ważnym obiektem w historii kolejnictwa.

Przypomnijmy, że na decyzję konserwatora zabytków czeka także Dworzec Główny w Olsztynie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Olsztyński dworzec zabytkiem? Minister uchylił decyzję konserwatora

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Ryszard Ochódzki 2018-07-13 22:57:16
  No fajnie, to teraz trzeba „tylko” zorganizować kasę na odnowienie tego zabytku.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • dfvbn nn 2018-07-12 22:32:53
  mam nadzieje, że te napisy sprayami zrobione też zostaną zakonserwowane. teraz takich nie robią. też znak czasów...początki demokreacji
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Onufry 2018-07-12 14:58:37
  Łza mi się w oku kręci. Przez 23 lata mieszkałem obok i tak zastanawiałem się czy czasem nie przyjdzie komuś do głowy aby go rozwalić. Teraz moda jest na wiaty. Kiedyś w tym budynku była duża poczekalnia, kasa no i bufet otwarty w każdy dzień tygodnia, do którego to przychodziło się kupić oranżadę a dorośli pili tam piwo i inne trunki. Można było? Można. Teraz jest to smutny obiekt bez życia. Chciałbym żeby odżył choć to już jest niemożliwe. Mało kto jeździ koleją ale planowany szynobus do Gutkowa może przywróciłby rangę budynkowi. Bardzo tego sobie życzę i państwu.
  Odpowiedz Oceń: 10 0 Zgłoś treść
 • Kapitan Planeta 2018-07-12 11:47:22
  a co z zabytkiem który został zrównany z ziemią rok temu na wylocie na warszawę? PKP go rozwaliła, nie ma śladu po nim, a bym murowany i w lepszym stanie, nawet w środku miał schody oryginalne z drewna, czemu nie został zabytkiem? kto na to pozwolił? gdzie był konserwator zabytków?
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Zygmunt Z 2018-07-12 10:33:46
  Akurat w ten zabytek to jakoś mogę uwierzyć. Jest ładny , stary i stylowy. Konserwacja i renowacja może mu przywrócić pełen blask, oczywiście jeżeli znajdą się to fundusze.
  Odpowiedz Oceń: 11 2 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.